pondelok 16. marca 2015

RECENZIA : Sempre - Navždy J.M. Darhowerová

Na jednej strane dievča, ktoré nikdy nepocítilo slobodu. Od malička pozná len šialené zaobchádzanie, a bitky. Dievča ktoré musí poslúchať na slovo, nezavadzať keď ju netreba a spraviť maximum, aby bol jej pán spokojný. Haven žije aj s matkou v otroctve.
Na druhej strane stojí chlapec, ktorý nikdy nepocítil núdzu a má všetkého dostatok. Nehovorí mu nič rešpekt a zodpovednosť, nieto ešte láska. Všetko sa však mení keď sa ich svety stretnú. Majú títo dvaja šancu?

Celý dej príbehu sa odohráva v jednej organizovanej mafiánskej sieti. Mafiáni si zotročujú ľudí a zaobchádzanie s nimi, je doslova ako s mäsom. Haven nič iné od mala nepozná. Až kým nepríde záchrana v podobe Vincenta DeMarca. Haven je zrazu obklopená luxusom v jeho dome v Durante a zoznamuje sa s jeho dvoma synmi. Rodiaca sa láska medzi Haven a mladším z bratov Carminom, je však najmenší problém.

Darhowerová píše príjemne. To jej uprieť nemôžem. Jednoduché a krátke vety spôsobujú, že má čitateľ pocit, akoby sa text čítal sám. Môžno je to tými americkými hodinami kreatívneho písania alebo čo. Drvivá väčšina amerických autorov totiž píše práve týmto štýlom a aj keď dokáže byť dej naozaj strašný, knihu dokážete prečítať veľmi rýchlo. Ruku na srdce, drvivá väčšina mladých ľudí to už len kvôli tomu písaniu zožerie aj s navijakom.

Kniha je rozdelená úplne klasicky na kapitoly, pričom príbeh celej knihy je dlhodobejší. Prológ čitateľovi približuje, čo Haven ako malé dievča prežila a v podstate je príprava na to, aby sme pochopili jej psychiku. Následne sa dostávame o 10 rokov dopredu.

Sempre - Navždy má klasický úvod, jadro a aj záver, dokonca má v sebe aj neokukaný nový príbeh, ktorý ešte iní autori nestihli toľko rozobrať, ale... Ak čítam knihu, potrebujem sa do nej vžiť. Chcem čo najreálnejšie konania postáv. V tejto knihe však akosi niečo také zlyhalo. Pripadalo mi to celé ako staré argentínske telenovely. Hlavná hrdinka bola príliš naivná, pritom ju autorka vykresľovala ako inteligentné dievča napriek jej minulosti. V určitých momentoch akoby na to autorka zabúdala a veľmi si odporovala. Namiesto toho, aby sa menila plynule počas knihy, to vyznievalo ako veľké skoky v jej správaní. Carmine bol zasa príliš hysterický. V jednom momente bol klasický bad boy, v inom bol roztečený z každého Haveniného kroku. Jeho reakcie boli umelé, nelogické a zbytočne preťahovali niektoré scény v knihe. Striedanie nálad, kričanie a následné uzmierovanie bolo z veľkej časti hlavným ťažným bodom knihy.

Nepáčilo sa mi ani ako vykreslila preskočenie iskry medzi týmito dvoma postavami. Nič... nič... nič... a zrazu ich zasiahol amorov šíp. Verte mi, tá scéna, kedy nastala chvíľa ich vzájomného zblíženia sa, a to vôbec nezľahčujem, vyzerala v mojom ponímaní divne, trápne a klišé je v tomto prípade asi slabé slovo. Ona odpadne a on je zrazu tak zamilovaný, že bez nej nedokáže žiť už ani sekundu. Pritom ju dokáže nechať zmlátenú, smädnú, hladnú a priviazanú k posteli ešte o stranu skôr. WTF??? Nie.... takto sa to určite nerobí pani Darhowerová. Tento príbeh proste išiel z extrému do extrému.

Čo kvitujem je postava Vincenta DeMarca. Jeho oddanosť k rodine a jeho vsuvky v deji, boli spestrením. Paradoxne jeho autorka nechala pre čitateľa dostatočne záhadného a po kúskoch jeho temné tajomstvá odkrývala počas celej knihy. Mafiánska sieť bola tiež veľmi dobre prešpekulovaná. Všetky tie mafiánske vzťahy ku kápovi, to ako chceli koho toho zverbovať do rodiny, či obyčajné vsuvky mafiánskych zvyklostí, boli dobre zvládnuté. Strašná škoda až prílišného oddaniu sa dvom hlavným postavám a veľmi intenzívneho pojatia ich vonkajším prejavom. Keby autorka až tak netlačila na pílu, bolo by to oveľa lepšie. Sempre - Navždy je aj napriek ohlásenému pokračovaniu ukončená bez otvorených myšlienok a tým pádom sa vyhýbame aj momentu, že niečo nebolo dopovedané. Kniha z tohto žánru, bola vyslovene priemerná. Čítala sa dobre, sem tam som sa zasmiala nejakému klišé, ale neohúrila ma natoľko, aby som ju zobrala do rúk opätovne. S prehľadom si ju prečíta každá čitateľka pred spaním ako "nočnostolíková" kniha.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihu si môžete kúpiť tu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára