utorok 31. marca 2015

RECENZIA : Zbohom nevinnosť Cora Carmacková

Ak máte chuť na americkú naivnú romancu, ak práve fičíte na všetkom, čo sa kdesi čo i len obtrelo o názov žánru young adult a pritom nepotrebujete vôbec premýšľať nad nejakou zložitou dejovou líniou, gratulujem vám. Práve ste našli knihu, ktorá sa vám bude páčiť.

Bliss, študentka herectva, rieši vo svojom živote dosť závažnú komplikáciu. Okrem toho, že ešte poriadne nevie, čo bude robiť po škole, naskytol sa jej problém, ktorý chce urgentne vyriešiť a potrebuje k tomu chlapa. Krásna Bliss totiž ešte nikdy nespala s nijakým mužom. Hneď prvý večer, kedy sa odhodlá stretne krásneho sexi muža Garricka s britským prízvukom a chémia na seba nenechá dlho čakať. Noc však dopadne fiaskom, kedy Bliss utečie. Ďalší šok nastane v škole, kedy sa tí dvaja opäť stretnú. Tentoraz však nie v úlohe milenci, ale učiteľ študentka.

Zbohom nevinnosť sa vôbec ničím nelíši od klasických romancí pre mladé dievčatá. Spĺňa všetky kritériá k tomu, aby bola v tomto žánri obľúbenou. Niekto môže povedať, že je to odpad, že ten príbeh je len napodobeninou a naopak niekto sa ho nebude vedieť nabažiť. Toto je predsa kniha, ktorá vyšla v roku 2012. V tom roku vyšli hitovky ako napríklad Prekroč svuj stín, či Beznádejná a dokonca Krásna katastrofa, ktoré boli všade úspešné, nakoľko boli ozaj prvé a otvorili tento žáner široko ďaleko, všetkým čitateľom po svete. Jediná chyba teda je, že tieto knihy nie sú akosi chronologicky vydávané tak ako v Amerike, aj u nás. Možno pred troma rokmi by som ten príbeh zbožňovala, ale akosi mi už príde príliš jednoduchý a príliš podobný všetkým z tohto žánru. Pred tromi rokmi, kedy som podobný typ príbehu vyhľadávala, som skoro každú jednu podobnú knihu  ohodnotila od 70% do 100% úspešne, bohužiaľ trh a ja, je týmito knihami už presýtený a čitateľ potrebuje viac. Viac komplikácií, viac z osobnosti postáv, viac zamotanosti, viac niečoho nového, neokukaného. Niečoho, prečo by som knihu nepustila z ruky nie pre ľahké čítanie, ale kvôli napínavosti, tajomnu, vlastne hocičomu, len aby bol príbeh iný ako tie ostatné.

Cora Carmacková pritom nepíše vôbec zle. Americká literatúra všeobecne čitateľkám na Slovensku ale aj v Čechách sedí. Je to tým prostredím, naivnosťou, romantickým okamihom, ktoré zvyknú v knihe nastať v pravidelných intervaloch. Ono vlastne v tej knihe sa toho deje dosť veľa, pretože od začiatku po koniec ukončí Bliss štúdium a Garrick sa zasa stotožňuje s novým prostredím, keďže sa presťahoval a koniec koncov tiež v minulosti riešil nejaký vzťah, ale zároveň sú tieto detaily zatlačené do úzadia, pretože čitateľ si viac všíma hopkanie vo vzťahu Bliss a Garricka a ako svoj vzťah vyriešia. Viac ako toto vedie autorka do popredia krátkodobé situácie, ktoré  vždy vyvrcholia rýchlym ľúbostným splanutím, alebo násilným vtláčaním hlavnej hrdinky do bodu, kedy ju čitateľ musí ľutovať.

Bliss ako postava, je vtipná mladá slečna, ktorú doteraz zaujímalo len štúdium. Ak malo ísť o chlapov, klapky mala vždy zatlačené aj na očiach a aj na ušiach. Nevidela žiadne sympatie u spolužiakov, ani iných mužov v jej okolí, aj keď sem tam to už muselo byť príliš očividné, keďže nízkym sebavedomím zasa neovplýva. Garrick je veľmi príťažlivý mladý muž a ak sa do niečoho vrhne, len tak od toho neupustí. Obe postavy sú opísané veľmi živočíšne, hlavne vtedy, keď sú v jednej miestnosti. V dejovej línií však postupujú ako sínusoida. Raz je všetko v poriadku a doslova vzápätí je zas problém. Čo sa mi páčilo, že ich autorka priveľmi netlačí do deja, ako napríklad bolo v Krásnej katastrofe, kedy hlavný hrdina bol stalker. Bliss a  Garrickovi nechala aj svoje súkromie.

Zbohom nevinnosť je malá útla kniha, ktorú prečítate za dve hodinky. Žiadne dlhé pasáže opisov, žiadne naťahovanie deja sa nekoná. Autorka hneď zo začiatku vie do čoho ide a chce čitateľa oboznámiť s príbehom na prvých pár stranách. Jednoduchý dej je ideálny na úplné vypnutie a čítanie bez rozmýšľania a navyše s pár vtipnými pasážami, ktoré vyvolajú na tvári úsmev. Žiaľ nič nové v tomto žánri nečakajte. Kniha má pevne vytýčené body, z ktorých z tohto žánru vôbec ničím nevybočuje. Toto tu už bolo. Možno v trošku inom poňatí, ale stále sa točíme v tom istom kruhu románov.

Z recenzný výtlačok ďakujem vydavatľstvu Ikar. Knihu si môžete kúpiť tu.

4 komentáre:

 1. Nedavno som ju prečítala a bola to príjemná oddychovka :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Knihu jsem nečetla, ale nevypadá zle, však teď toho mám na svém wishlistu opravdu hodně :/
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nečítala som, ale podľa tvojich prvých riadkov viem, že to nie je nič pre mňa :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. 2012? :O :O ja som vtedy išla na tú vlnu "áno chcem všetko!!!" kúpila som si aj Beznádejnú, Radšej nikdy, plno podobných som mala ako ebooky... čo z toho som prečítala? skoro nič! Teraz predávam niektoré z nich a vôbec som si neuvedomila, že sa mi vlastne 3-4 roky sušia v knižnici :/ hrôza. škola, že som sa k nim nedostala.
  čo sa týka tejto knihy tak zaujala ma prvýkrát, ale nečítala som ju a teraz už ani neplánujem. tá téma nie je moc pre mňa :D

  OdpovedaťOdstrániť