utorok 4. februára 2014

RECENZIA : Překroč svůj stín Katie McGarryová


 • originálny názov : Pushing the Limits #1
 • počet strán : 376
 • vydané v ČR : CooBoo 2014
 • kúpiť

anotácia : Nikdo neví, co se stalo té noci, kdy se z Echo Emersonové, populární holky, stal outsider s podivnými jizvami na rukou, o kterých si špitá celá škola. Dokonce ani Echo nezná celou pravdu, co se té strašlivé noci odehrálo. Ale byla by moc ráda, kdyby se vše vrátilo k normálu. Ovšem když se v jejím životě zjeví Noah Hutchins, hezoun v černé kožené bundě, co holky vlastně jen využívá, její svět se obrátí vzhůru nohama takovým způsobem, že si to ani v nejdivočejších snech nedovedla představit. Noah jí totiž rozumí. A pomůže jí najít odpovědi. Přitom by neměli mít vůbec nic společného. A se všemi těmi tajemstvími, která v sobě oba nesou, je v zásadě nemožné, aby byli spolu. Přesto nedovedou potlačit vzájemnou přitažlivost. A Echo se ptá sama sebe, jak daleko může zajít, aby překročila vlastní stín, a co všechno je ochotná riskovat pro kluka, který ji může znovu naučit, jaké to je, když člověk miluje.

Moje pocity :

 Překroč svůj stín je kniha, o ktorej ste už v blogsfére určite počuli. V poslednom čase preniká aj ku nám veľa kníh zo žánru new adult. Priznám sa, podľahla som čaru tohto žánru a knihy si užívam. No nie všetky sú naozaj dobré a nie všetky dokážu preraziť tým húfom, ktoré zaplavili trh. Knihe od Katie McGarryovej sa to podarilo skoro so všetkými bodmi, ktoré má new-adultovka mať.
Echo klesá z jedného z najpopulárnejších dievčat na škole, na spoločenské dno a nie a nie sa vyhrabať. Šepkajú si o nej všemožné verzie, čo sa mohlo stať a Echo sa zmieta v beznádeji z toho, že si nič nepamätá.

Noah klasický BAD BOY, pri ktorom sa dvíha nejedna dievčenská sukňa, správa sa akoby mu patril celý svet. A možno vo vnútri, ktoré v knihe postupne odkrýva vôbec nie je taký, za akého ho majú. Môžu byť títo dvaja spolu? Klišé? Možno... Ale bohovsky napísané.
McGarryová dokázala preniknúť k hlavným postavám hlbšie. Noaha a Echo rozvinula, ich príbehy boli čoraz problémovejšie a zdalo sa, akoby im nebolo pomoci. Potrebovala obe postavy zaviesť až do takej beznádeje zo svojich situácií, že práve tento bod bol skvelý na naviazanie ich vzťahu. Čo je lepšie hlavne v týchto typoch kníh, ako dať dohromady dva citlivé problémy hlavných hrdinov a nech sa snažia navzájom si pomôcť? Práve to čitateľovi doslova trhá srdce. A aby sme k postavám boli bližšie, prišlo na moje obľúbené striedanie kapitol z oboch pohľadov postáv. Keď autorka vie poriadne využiť svoj spisovateľský talent, je to rozhodne plus. Životy oboch postáv boli rozprestreté ako karty.
Možno bol ten príbeh skrátka dobrý len preto, že autorka veľmi kvalitne píše. Knihu som totiž zhltla naozaj v rekordnom čase a je pravda, že sa od nej nedalo len tak odísť bez toho, aby som vedela ako sa skončí. Žiadne zbytočné kecy, žiadne zbytočné opisy, žiadne nudné pasáže. Jednoducho jemný a zároveň drsný príbeh, sem tam trochu zveličenia a prišlo aj na slzy. Netvrdím, že to bolo majstrovské dielo a ani netvrdím, že takéto niečo tu ešte nebolo, no štýl písania bol totálne návykový. Dej ubieha naozaj plynule a tam, kde čo len začal byť náznak nudy, šupla tam autorka niečo na spestrenie. Ak potrebujete emocionálnu šupu, v tejto knihe to máte prestreté od začiatku do konca.  Ak sa Vám páčilo napr. Perfect Chemistry, alebo Krásna katastrofa, bude to pre vás ďalšia obľúbená kniha v poličke.


Za recenzný výtlačok ďakujem ALBATROS MEDIA


3 komentáre:

 1. Knižka dnes dorazila :3 už sa neviem dočkať kedy sa do nej pustím :3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super napísaná recenzia, súhlasím, PTL nie je dokonalé, ale tiež ma to strhlo a hrozne dobre sa to čítalo.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem...inak pri tomto žánri je naozaj zaujímavé, že sa autorky držia v podstate stále toho istého scenára s pár obmenami. Ak vie autorka dobre písať a skĺbiť tie základné veci ako zlý chlapec dobré dievča, dajaký problém, ktorý tých dvoch spája a niektoré dajú ešte nejaký ten plus k dobru :D ...nedá sa pokaziť...teda iba ak sa tými knihami tak prečítaš, že ťa jednoducho prestanú baviť. To sa mi zatiaľ ešte nestalo a bavia ma :D.

   Odstrániť