štvrtok 21. marca 2013

RECENZIA : Na vine sú hviezdy John Green


 • originálny názov : The Fault in Our Stars
 • počet strán : 240
 • vydané na SK : 2013 Ikar
 • kúpiť 
anotácia : Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti.

Moje pocity :

Na vine sú hviezdy je tak ospevovaná kniha, že sa za ňou všade len tak zapráši. Pulty kníhkupectiev už nejaký ten piatok spestruje obrovský nápis " NAJLEPŠIA KNIHA ROKA 2012 PODĽA ČASOPISU TIME ". Nepoznám nikoho, komu by sa kniha nepáčila. Samé pochvalné recenzie, chválospevy atď atď atď. To ste už počuli z niekoľkých strán a ja? Ja to len 1000 krát potvrdím. Nie to je málo... 1000000 krát potvrdím. Bože prečo sa mi zdá že za tou jednotkou som stále dala malo núl?

Už z anotácie vám to napovie, že táto kniha bude citový zaberák. No to, že ním naozaj je, zbadáte až v druhej polovici knihy. Napriek všetkej tej rakovine, vo všetkých možných podobách v knihe, dokázal autor vyťažiť a vmiesiť svojím dokonalým štýlom ten typ príbehu, na ktorý nezabudnete. Green dokázal opísať pocity dievčaťa so smrteľnou chorobou a tak uveriteľne, akoby to bol príbeh vašich susedov oproti.

Hlavná hrdinka Hazel sa pasuje so svojou chorobou síce hrdinsky, ale všetko to, čo jej ostatní rovesníci prežívajú každý deň a berú to za samozrejmosť, ona zažíva až v moment, kedy stretne jeho. Jeho = Augusta Watersa. Ten jej otvorí bránu tak širokú a tak vysokú, že si Hazel v momente užíva každú čiastočku svojho žitia. Ak sa pýtate či je táto kniha pochmúrna, či nebodaj sa bojíte toho srdcervúceho príbehu, je to od vás prinajmenšom blbosť. Tá kniha bola miestami tak vtipná, že mi skoro čvrklo. Autor každú jednu postavu prepracoval do detailu a vedela som sa tam akoby premiestniť. On si dokázal z choroby uťahovať a zamiesť ju na vedľajšiu koľaj. Takže to sem tam vyzeralo, že keď si Hazel za sebou niesla kyslíkovú fľašu, bol to len jej šperk. Vyťažil z príbehu všetko vtipné a krásne a do polovice to týmto pekne krásne stupňoval. A potom? Rana pod pás a totálne zbitie a utlačovanie mojej duše.

Ukázal život taký aký je a že chorobu ako takú, nemôžeme brať na ľahkú váhu. Zasadil mi do hlavy chrobáka a všetky moje myšlienky ( akokoľvek som sa potrebovala sústrediť aj na iné veci ) išli bokom. Bola som len ja a kniha a ja a Hazel a ja a Augustus.... potom len slzy a neustále pretieranie očí, aby som vôbec dokázala čítať.Nechápem ako s kľudom angličana mohol napísať beznádej, utrápenosť a stratenie dôstojnosti. Toto je proste na knihe dôležité, aby vo vás nechala čo najviac pocitov. Tento mladý autor to dokázal a tak ľahkým štýlom písania, že som sa nad tým potom niekoľkokrát zamýšľala. Ako môže tento mladý človek písať akoby odžil už pol života a prežil si svoj?

Takže čo k tejto knihe potrebujete? Minimálne pakel vreckoviek a veľa času, lebo keď túto knihu začnete čítať, musíte ju dať naraz. Nedá sa od nej odísť bez toho, aby ste nevedeli ako skončí. Nádherné metafory, nádherné myšlienky a hlavne autor, ktorý dokáže zo slovíčok spraviť knihu s veľkým K. Dávno sa mi nestalo aby som knihu až tak prežívala. Takže ak váhate nad kúpou knihy Na vine sú hviezy - NIE! Neváhajte ani sekundu. Toto budú dobre investované peniaze.
4 komentáre:

 1. Super napísané a hlavne - pravda. Kniha bola skvelé... hoci teda vražedná.:/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Máš pravdu, že na ňu treba čas. Tiež som ju musela prečítať v celku.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Od kolkych rokov je vhodna tato kniha ??
  Su tam dake intimne scenky

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zaujímavé a dobré čítanie . Knihy od Greena majú čosi do seba ,ale určite odporúčam prečítať si ich v angličitne aby sa človek vyhol zhnusena z predkladu , ja som ich kupovala tu http://www.eurobooks.sk/sk/produkt/325624/The-John-Green-Collection/

  OdpovedaťOdstrániť