nedeľa 7. apríla 2013

RECENZIA : Všechny barvy země Beth Revis


  • originálny názov :Shades of Earth (Across the Universe #3)
  • počet strán : 384
  • vydané v CZ : marec 2013 CooBoo
  • kúpiť
anotácia : Amy a Syn konečně opustili skličující zdi vesmírné lodi Universum. Jsou připravení začít znovu, vybudovat si nový domov – na Zemi Centauri, planetě, ke které musela Amy plout přes celý vesmír. Ale nová Země není rájem, v který doufala. Jsou tu obrovští pterodaktylové, květiny, jejichž vůně vás paralyzuje, a tajuplné ruiny, které skrývají mnohem více, než se na první pohled zdá. A největší tajemství? Že by na této planetě nebyli sami? A pokud chtějí zůstat, budou muset bojovat !

Moje pocity :

Na poslednú časť vesmírnej trilógie som sa neskutočne tešila, pretože prvé dve časti som doslova zožrala. Milujem Revisovej písanie, milujem celú tú atmosféru, ktorú knihy mali a do tretice milujem Universum so všetkými šialenosťami čo sa tam diali. Nebudem vypisovať nič z deja, pretože mám pocit, že už anotácia prezrádza priveľa hlavne tým, ktorí nečítali ešte druhú časť. Jednoducho anotácia je pre týchto ľudí jeden veľký spoiler.

Na poslednej časti sa mi páčilo, že som presne vedela do čoho pôjdem a vedela som, čo ma na novom mieste očakáva. To, čo ale s týmto dokázala urobiť je neuveriteľné. Takže ak si myslíte, že posledná časť vás nevyvedie z miery...omyl. Jedine Revisová vie urobiť také zvraty, ktoré pomútia hlavu do konca príbehu. Ona ich totiž kúskuje a po častiach otvára, pomaličky po každej kapitole. Týmto navodzuje príbehu správny odvar k výbornej dystópií. Príbeh mala do bodky premyslený a taký koniec som absolútne nečakala. Teda čakala som všetko možné, ale TOTO čo sa udialo určite nie. Že si na nás Beth spriadala spleti chodníčkov, ktoré čítateľa mali zviesť z cesty a oklamať to je jedna vec, ale ona spravila kulehu pri ktorej som mala na konci pocit, že som to celé rozuzlenie príbehu  mala stále pod nosom, ale ani som len nepomyslela, že ten odvarový koniec môže vôbec napísať. 

Pokiaľ viem, autorka nemala po prvej časti v pláne pokračovať, ale bola by nesmierna škoda keby tak urobila. Jej písanie je jednoduché, plynie hladko a veľmi dobre a rýchlo sa číta. Tentoraz boli kapitoly tiež rozdelené medzi Syna a Amy. Vyhovovalo mi to, pretože tak som sa dostala k postavám akoby bližšie. Čítať myšlienky jedného aj druhého je výborný nápad. Už som niekoľko kníh v tejto podobe čítala a vyhovuje mi to. Je to také detailnejšie, keď viem, ktorá postava čo cíti a nemám to len prenesené z jednej, ktorá opisuje druhú a pod. Spájanie jednotlivých nejasností bolo zložitejšie a to ma nesmierne bavilo. Bolo tu však kopec nových postáv a podnetov, ktoré udržia čitateľa v ešte väčšom napätí a nevedia z ktorého konca skočí nejaká príšera, alebo kto sa vrhne do väčšieho nebezpečenstva. Proste celý ten príbeh je výborne spracovaný a toto je presne séria, ktorá stojí za to, aby ste ju prečítali.

Teraz mi je normálne aj smutno, že mám sériu za sebou. Viem, že sa vyriešilo všetko, ale predsa len by som brala ešte nejakú knihu, ktorá by sa odohrávala o nejakých 10 rokov po tejto. Už sa mi to stalo pri jednej sérií, že by som kľudne pokračovanie brala a pri tejto mám presne ten istý pocit. Možno raz.... Avšak možno naozaj v najlepšom treba prestať.

Čo sa týka prekladu bol naozaj dobrý a aj v českom jazyku sa mi kniha čítala naozaj super. Všimla som si však, že boli v texte chyby. Nezvyknem sa nad tým pozastavovať, ale tu mi to bilo do očí. No a v neposlednom rade obálka. Panebože je to vôbec možné, že CooBoo vymyslelo obálku, ktorá sa hodí ku coverom, ktoré už nemali pokračovanie? Ste super a obálka je nádherná - gratulka že ste to zmákli a my čitatelia môžeme mať sériu celú peknú na poličke.Som nadšená a právoplatne jej dávam 5 mesiačikov.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.


1 komentár: