piatok 30. januára 2015

RECENZIA : Metalurg / Pomstitelia 1/ Brandon Sanderson

Keby nastala na svete katastrofa a dala by niektorým ľuďom do vienka super schopnosti, boli by superhrdinovia alebo zloduchovia? Myslíte si, že ľudia by také schopnosti využívali len na dobré skutky? Tak v tom prípade ste na omyle dámy a páni,a to minimálne s touto knihou. Brandon Sanderson vymyslel opak tých dobrých ale pritom veľmi podobných X-menov.

Desať rokov dozadu nastala katastrofa a niektorí ľudia zrazu nadobudli veľkú silu. Paradoxne to nie sú superhrdinovia, ale superzločinci, ktorí vládnu svetu. A potom sú tu tí dobrí "Pomstitelia", ktorí Epikov likvidujú. Ale ako zlikvidovať niekoho, kto je niekoľkonásobne silnejší a vie vás zašliapnuť ako mravca? Aké jednoduché - stačí nájsť Epikovu slabinu.

Videl som Metalurga krvácať.

Ten Metalurg, ktorý vládne mestu nazvanom Newcago. Ten Metalurg, ktorého sa všetci obávajú, pretože dokáže všetko premeniť na oceľ. Okrem toho má pod sebou niekoľkých mocných epikov a tak je vraj neporaziteľný.

Hneď v úvode by som začala perfektne napísaným prológom. Ten mi mnoho vysvetlil a kompletne som si prešla Davidove spomienky na onen deň, kedy stál zoči voči Metalurgovi. Kvitujem teda hneď úvod, pretože ten je na knihe najdôležitejší a dokázal ma vtiahnuť do deja.
Príbeh mal tendenciu byť v jednom kuse akčný. Jedna scéna za druhou "bum bum", streľba, "bum bum", potom krátka prestávka a zasa prestrelka. Všetky miesta v knihe boli doslova nabité akciou a nie som sama, ktorá si vie tento príbeh predstaviť práve na filmovom plátne. Niekedy mi to prišlo, akoby som naozaj čítala o trochu viac opísaný scenár k akčnému filmu alebo komix. Sanderson opisuje obyčajného chlapca, bez zbytočných obkľúk ho zasadí priamo do najnebezpečnejších scén a nechýba ani láska. Láska samozrejme len tak na okraj, aby zbytočne neťahala do nudy.
Práve naopak. Sanderson sa snažil upútať teenegerov do poslednej vety. Bolo to z tej knihy neskutočne cítiť.

"Zbrane nechajte tu," odvetil vodca skupiny. "Potom môžete ísť ďalej."
"To je nelogické," odpovedal Abraham. "Ak chcete naše zbrane, vyplýva z toho, že máme väčšiu palebnú silu ako vy. V prípade súboja by ste prehrali. Chápeš? Takže vaše zastrašovanie nezaberá."
"Je nás viac, kamarát," pokračoval stále miernym tónom neznámy. "A sme ochotní položiť život. Aj vy?


Metalurg plynie pekne postupne, vyznačuje sa jednoduchým autorovým písaním a zbytočne nezaťažuje mozog hlbokými myšlienkami. Kniha je popretkávaná príbehom spred a po katastrofe a čitateľ sa postupne dozvedá, ako je to s Epikmi a ako s Pomstiteľmi. Opisy situácií sú vierohodné a čitateľ sa s nimi vie stotožniť a predstaviť si ich. Ak toto je kniha, ktorú mnohí čitatelia označujú len ako oddychovku od Sandersona, som pripravená prečítať si od tohto autora aj ostatné knihy.
Kniha nie je majstrovské dielo, ale číta sa sakra dobre. Okrem toho musím určite vyzdvihnúť skvelý design knihy. Nádherne spracovaná obálka a vo vnútri je to ešte lepšie.


8 komentárov:

 1. No, ja som si čítala kúsok zo začiatku a práve ten ma odradil. Ale vyzerá to byť zaujímavejšie ako som si pôvodne myslela :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Popravde ja som čakala naozaj všeličo, ale bola som milo prekvapená. Dosť sa teším na pokračovanie.

   Odstrániť
 2. Metalurg je pre mňa jedno z najväčších prekvapení minulého roka, proste kniha, o ktorej najprv pomaly neviem, čo čakať, a nakoniec je to fakt bomba. Dúfam, že Slovart sa pustí aj do pokračovania, a ja sa určite raz pustím aj do ďalších Sandersonových kníh.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Totálne prekvapenie. A teraz normálne slintám na Ritmatika

   Odstrániť
 3. Vcera som ju akorat docitala, perfektna kniha s perfektnou obalkou! Zacala som citat v noci a skoncila som v noci ale stalo to fakt za to :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Však? Toto je ten typ príbehu, kedy sa nevieš od knihy odtrhnúť

   Odstrániť
 4. len odporučam, je to proste MEGA! :-) neviete kedy výde 2. časť?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. fúúúúúúúúúúúúú netuším... myslím, že v origináli to vyšlo len niekedy teraz

   Odstrániť