utorok 13. januára 2015

RECENZIA: Svět poté Susan Ee

Svět poté je pokračovanie knihy Pád anjelov. Je to o svete, kde nastúpil chaos a skaza. Domnenie, že ľudí prišli zachrániť práve anjeli je veľmi mylná. Na Zem totiž zostúpili anjeli skazy. Penryn sa so svojou ochrnutou sestričkou a psychicky chorou matkou snaží nájsť bezpečné útočisko. Natrafí na boj medzi anjelmi a zachraňuje Rafaela. Zhruba tak začína prvý diel, musím jednoznačne povedať, mojej obľúbenej série.

V prvej časti knihy bolo plno klišé, nepochopené konania hlavnej hrdinky Penryn, ale nemôžem si pomôcť, aj tak sa tá kniha čítala jedna báseň. Koniec nemohol ostať otvorenejší a samozrejme nechýbalo kopec akcie, či romantiky. Veľmi som sa preto potešila, keď vydavateľstvo Motto ohlásilo príchod aj pokračovaniu.
Penryn sa preberá s množstvom emócií. Všetci si mysleli, že je mŕtva, ale ona všetko cítila a počula. Po tom čo ju sám anjel odovzdáva do rúk matky a sestry, sa všetko mení. Jedny od nej chcú vymámiť informácie o hniezde, iným zasa leží v žalúdku je teraz veľmi podivne vyzerajúca sestra. Všetko sa komplikuje a oa potrebuje odpovede.

Prohlédne si mě pečlivě, můj sestřih a natočené vlasy ozdobené pavím peřím, střibromodré tahy líčidel, které se mi vlní kolem očí a lícních kostí, přiléhavé hedvábné šaty zdůrazňující křivky těla.
Teprve ve chvíli, kdy se setkají naše oči, proletí mezi námi blesk.
Vím jistojistě, že je to Raffe.
On ale jako by odmítal pochopit, že to sem já.
Na vteřinu mu selžou obranné síly a v očích se mu zračí zmatek.
Viděl mě umírat. Tohle musí být nějaká chyba. Tahle třpitivá kráska se ani trochu nepodobá té holce z ulice, která se s ním vydala na cestu.
I když...
Jeho krok znejistí, zastaví se a upřeně se na mě dívá.

Hneď prvé čo v recenzií musím spomenúť, že mi v tejto knihe niekto chýbal. Bol to práve anjel Raffael, ktorý sa v tejto časti objavil dosť neskoro. Napriek tomuto, bola kniha zaujímavá a strany veľmi rýchlo ubiehali. Aj keď Raffeho bolo málo, Penryn sa k nemu skrz spoienky často vracala. Mala som pocit, akoby hlavná hrdinka dospela a správala sa viac racionálne. Nechýbalo bezhlavé rútenie sa do nebezpečia, ale práve pre tento počin bola kniha prudko čitateľná. Každú chvíľu sa niečo dialo a vyplávali na povrch nové a nové informácie. Keď sa už napokon zjavil Raffe, bol príbeh totálnym vrcholom čitateľskej extázy. Aj vedľajšie osoby sú  veľmi dobre opísané a netvoria len okolie príbehu ako také. Veľmi dobre uceľujú a dotvárajú príbeh. Najrealistickejšie je vykreslená práve Penryna sestrička. Realistická konaním nie vierohodosťou príbehu, ktorý je jasne vymyslený. Práve tie emócie sú veľmi ľudsky opísané a to sa mi na tých knihách veľmi pozdáva.

" A proč bysme ti mali věřit?" ptá se Kérka. Někde objevil nůž na dopisy a prohlíží si ostří.
" Protože jsem člověk a vy taky. To z nás dělá jeden tým, ať se ti to líbí, nebo ne."

Susan Ee má veľký talent na písanie. V tejto a aj v predchádzajúcej knihe som nedostatky veľmi rada prehiadala. Autorka vystavala príbeh úplne inak ako by ste si mysleli. Niektorých možno odrádza práve téma anjelov, ale ja môžem s čistým svedomím protirečiť. Viem len toľko, že je písaná s grancióznosťou a dôvtipom. Opisy prostredia, situácií či postáv samotných, plynú hladko a necítiť žiadne umelkovanie. Je to typ knihy, kedy som si dokonale vedela práve tento príbeh prešdstaviť na filmovom plátne. Samotná Suzan Ee má toho ešte čo to povedať, nakoľko aj druhá kniha ostala pekne otvorená.
Je len škoda, že pokračovanie vyšlo iba v českom jazyku. Preklad bol však jedna malina a pokiaľ vám v tomto jazyku nevadí čítať, príbeh si užijete.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia. Knihu si môžete kúpiť tu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára