pondelok 5. augusta 2013

RECENZIA : Chlapec nikto Allen Zadoff


 • originálny názov :Boy Nobody (Boy Nobody #1)
 • počet strán : 352
 • vydané na SK : 2013 Fortuna Libri
 • kúpiť
anotácia : Je to tínedžer bez identity a minulosti. Dokonalý vojak, ktorý v každej situácii koná bez strachu, súcitu či hnevu.Málokto si ho všimne a nikto mu nevenuje pozornosť. Zrazu sa objaví v novej škole, v novom meste, s novým menom a nájde si niekoľkých priateľov. Keď člen rodiny jeho nového kamaráta umrie prirodzenou smrťou, misia je splnená. Odchádza za novým cieľom.
Problém nastane, keď má za úlohu postarať sa o starostu New Yorku. Starosta mu pripomína otca a s jeho dcérou má veľa spoločného. Veľmi hlboko v ňom je totiž schované dieťa, ktorým kedysi bol, tínedžer, snívajúci po normálnych veciach, akými sú domov a rodičia, mladý muž, čo sa chce oslobodiť. Túži po týchto veciach natoľko, aby misiu sabotoval?

Moje pocity :

Chlapec nikto je kniha, ktorá na Slovensku veľmi nekričí popularitou, nie je recenzovaná na každom blogu a hlavne strašne málo ľudí o nej vie. Fortuna Libri nedávno vyšla s dvoma takými knihami, ktoré neboli veľmi známe a pri jednej, s ktorou som mala tú česť, som sa veľmi milo prekvapila. Logicky som teda čakala aj na túto pomerne neznámu knihu a čakala som opäť niečo výnimočné. A dočkala som sa ....

Kniha je o 16-ročnom chlapcovi, ktorý pracuje ako vojak v "Programe". Program si ho vybral už ako dvanásťročného a vycvičil ho dokonale po emocionálnej či fyzickej stránke. Zahrať sa na študenta a naoko sa skamarátiť s najbohatším chalanom na škole, len aby sa dostal k jeho otcovi a mohol ho nekompromisne zabiť, alebo bez problémov zraziť na kolená tri statné gorily? Pre chlapca nikto - žiadny problém!!! Program mu poskytne informácie a chlapec nikto to splní do bodky. Čo však ak dostane úlohu pri ktorej zaváha?

Kniha je z pohľadu chlapca, ktorý musí neustále meniť identitu. Kým nás autor pomerne rýchlym tempom zatiahne do práce dokonalého vojaka, pomedzi kapitoly sa miesia myšlienky chlapcovej minulosti. Takto sa vlastne otvára celý príbeh, prečo sa stal nájomným vrahom v "Programe", čo tomu predchádzalo a čo sa stalo z bezstarostným dieťaťom. Tak isto je vysvetlený celý cyklus organizácie, do ktorej chlapec patrí, ako sa dostáva k informáciám. Páčili sa mi nápady ako pero smrtiaca zbraň, alebo telefonické kontakty s mamou a otcom, ktorí boli v skutočnosti jeho zamestnávatelia, či rozličné aplikácie v mobile. Bolo to niečo ako mladý agent 005. Autor veľmi dobre vykresľuje akčné scény a sú do bodky premyslené. Čo sa mi však nepáči, že pri nich stále používa holé vety.
No neviem to naisto. Nepotrebujem to vedieť. Nepýtam sa. Dajú mi úlohu a ja ju splním. - Ono zo začiatku je to fajn, také neobvyklé a tým to akoby ten dej dokonca zrýchli, no po čase to začne nudiť, keď to už autor robí aj na miestach, kde by sa patrilo tie vety aj predĺžiť.
Chlapec nikto bol z hľadiska povahy výborne vykreslená postava. Musím sa opakovať, ale tu presne vidno, že chlap píše o chlapovi. Bolo to sem tam drsné a tak si ja predstavujem, že bude hlavný hrdina v knihe fungovať.
Vedľajšie postavy veľmi nemali v tejto knihe šancu. V knihe sa totiž dalo upriamiť len na 3 z veľkého množstva. Nebolo to na škodu, pretože sa jednak neplietli a pri každej som mala akú takú predstavu ako bude reagovať a akú úlohu v knihe má hrať. Ostatní hrali v knihe podmaz.
Hlavný zvrat bol... prekvapením. A poriadnym. Viete keď ste presvedčení, keď si myslíte ako presne kniha skončí, prinajhoršom predpokladáte, že ten zvrat bude nejaký divokým otočením hlavnej postavy na opak toho čo robí, je to ok. No ale tento autor urobil úplný Cliffhanger.  Celý čas som proste tušila, že ten autor niečo vymyslí, ale nemyslela som, že zájde až do takých extrémov. V rámci nečakaných koncov je tento autor totálna jednotka. Úplne ma tým odrovnal a môžem povedať, že každý jeden čo si túto knihu prečítate by ste ten koniec nečakali, akokoľvek by ste nad tým dumali celý dej. Ostali len otvorené ústa.
Podľa všetkého dokonca Sony Pictures získala práva na túto knihu. Takže môže sa rýchlo stať, že budeme na chlapca nikto pozerať čoskoro aj v kinách. Pritom sa skloňuje meno syna jedného známeho herca a to Jadena Smitha. Síce si ho veľmi v tejto úlohe predstaviť neviem, ale ak by mal šliapať v otcových šľapajách prečo nie?
Ak máte radi akčné scény, krimi zápletky, hlavného hrdinu, ktorý sa nezľakne len tak hocičoho a  v rámci možností kúsok romantiky, je to kniha pre vás. Ja som bola nadmieru spokojná a kľudne by som si prečítala z pera autora aj ďalšiu časť.


za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.


6 komentárov:

 1. Znie to skvele, túto knihu si plánujem kúpiť, ten námet je super, hneď ma to zaujalo aj spolu s Karantenou, to sú také 2 Fortunácke novinky, ktoré chcem určite čítať!
  Pekná recenzia 8)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné... Tie dve knihy vypálili nečakane dobre :)

   Odstrániť
 2. Kniha mi doma leží a čeká na přečtení. Docela se na ní už těším. Především na ten cliffhanger. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Môžem ti povedať, že ju budeš mať prečítanú raz dva... ani som sa nenazdala a prevracala som poslednú stránku :)

   Odstrániť
 3. Cliffhanger, ktorý dokáže odrovnať čitateľa je asi to najlepšie s čím som sa stretla :D aj keď niekedy to môže liezť poriadne na nervy :D kniha ma zaujala, napísala si dobrú recenziu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. knihu som čítala a holé vety v nej boli jednou z najlepším a najzaujímavejších odlišností. Holé vety mi pomáhali pochopiť hlavnú postavu, jej myslenie. Bol to agent, a preto nerozprával zbytočné "rozprávočky" - myslel jasne, rýchlo a presne. Nevysvetloval. Hovoril holé fakty, nevkladal do nich vlastné názory.
  Kniha bez týchto holých viet by ma možno tak nezaujala, pretože práve tieto holé vety boli v tejto knihe veľmi špecifické

  OdpovedaťOdstrániť