utorok 30. júla 2013

RECENZIA : Krásna katastrofa Jamie McGuireová


 • originálny názov : Beautiful Disaster (Beautiful, #1)
 • počet strán : 376 strán
 • vydané na SK : 2013 Fortuna Libri
 • kúpiť
anotácia : ABBY ABERNATHYOVÁ začína navštevovať vysokú školu ďaleko od svojho rodného mesta, aby zabudla na minulosť. Uteká pred rodinou, ktorá jej vinou alkoholu a hazardných hier urobila zo života peklo, a usiluje sa byt príkladnou študentkou.TRAVIS MADDOX má prezývku Besný pes a na štúdium si zarába ilegálnymi pästnými súbojmi - samozrejme, bez rukavíc. Má povesť najväčšieho zvodcu žien na univerzite. Je to presne ten typ, akému by sa Abby mala zďaleka vyhnúť, ak nechce spadnúť do pasce svojho starého života.
TRAVIS A ABBY sa navzájom priťahujú, ale presviedčajú okolie aj jeden druhého, že z ich priateľstva nikdy nevznikne milenecký vzťah. Potom však Abby prehrá stávku, a tak musí mesiac bývať s Travisom v jeho byte. Vášeň sa už nedá maskovať priateľstvom.

Moje pocity :

O Krásnej katastrofe sa rozprávalo na blogových vlnách minulý rok. Každý kto túto knihu čítal, mal čo povedať. Názory sú rozdielne ( to je ešte chabé slovo ). No aj tak je táto kniha na Goodreads hodnotená v priemere 4,24 hviedičkami, čo teda nie je málo.

Krásna katastrofa to má totižto už v názve. Je krásna no zároveň pre niekoho môže znamenať katastrofu. A je to tak. Táto kniha by sa mi nemala vôbec páčiť. Mala by som ju odhodiť do najbližšieho kúta a nadávať na ňu. No všetko to klišé, všetky tie rozporuplné reakcie hlavných postáv sa mi páčili.
Jamie McGuire napísala príbeh dvoch úplne rozdielnych postáv. Prvé plus máme za sebou. Nie je totiž nič lepšie ako protiklady, ktoré sa navzájom priťahujú. Keď je ešte k tomu jeden z nich sexi chalan, za ktorým letí 3/4 mesta a to nehovorím len o ženskej časti, pridávame ďalšie znamienko  +. No a hlavná hrdinka, ktorá si ho sprvu ako jediná z mnohých nevšíma a vie si postaviť hlavu? Áno prosím, prevraciame ďalších 10 strán, lebo toto začína byť veľmi zaujímavé.

Totálna telenovela nie je nič pre mňa? Pche...
Abby a Travis sa schádzali a rozchádzali a schádzali a rozchádzali.... Zaujímavé bolo, že si k sebe vždy vedeli nájsť cestu pomocou hlúpych nedorozumení, stávok alebo iných cestičiek. Keď prišlo na Travisa, chlapa ktorý sa uživí pästnými súbojmi, presne som vedela, že jeho konania budú sem tam poriadne besné a nie práve najvhodnejšie. A samozrejme McGuire dala Abby do vienka vlastnosť : " Keď je Travis nešťastný, zasaď mu ešte ranu, nech sa plazí k tebe po kolenách a prosí aby si mu odpustila !"  Bolo to šialené. Celý ten ich vzťah bol všetko iné, len nie normálny. Mne sa však neskutočne páčil. Tým, že dej preštopala informáciami a nechala postavy proti sebe bojovať a nedovoliť byť im spolu, akosi prevážilo všetko to, čo by sa mi za normálnych okolností nepáčilo. Proste vedela to urobiť zaujímavejšie a vzrušujúcejšie.

Prebehol cez izbu a zastal niekoľko centimetrov odo mňa. Položil mi ruky na spánky a dych sa mu zrýchlil, keď mi očami pátravo prechádzal po tvári. " Čo to robíme, Holubička?"
 Pohľad mi skĺzol na jeho pracku na opasku, potom stúpal po svaloch a  tetovaní, po bruchu a hrudníku, až sa napokon ustálil na hrejivej hnedej farbe jeho dúhoviek." To mi povedz ty."

A kým sa otváral príbeh Travisa, Abby bola do polky príbehu tým dobrým, slušným dievčatkom. Potom sa však začalo postupne všetko vyjasňovať a tie pasáže, ktoré boli pre mňa nepochopené, prečo sa k Travisovi tak nepochopiteľne správala, začali dávať hlavu aj pätu.
Príbeh nie je o týždňovom romániku. Je to zhruba jeden celý rok, v ktorom sa vyskytli asi všetky emocionálne výlevy. Zažila som nervozitu, hnev, šťastie, bola som frustrovaná a v niektorých scénach som sa aj slušne zasmiala. Knihu som prečítala doslova na posedenie a bolo takmer nemožné sa od nej odtrhnúť. Celkovo písanie autorky je veľmi chytľavé a preklad to tiež obstál nad moje očakávania. A nedočkavo čakám na druhý diel.


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.
4 komentáre:

 1. Holubička :D Divne sa na to zvyká, príde mi to ako "zlatíčko" alebo "srdiečko", čím sa trochu stráca význam, ktorý mala tá čudná prezývka Pigeon v angličtine :D Ešte skôr by som pristala, keby ju volal Holub, lebo by mi to znelo rovnako divne a smiešne, ako keď som to čítala v aj. Knihu som si nedávno kúpila aj v sk a chystám sa na re-reading :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Holubička bolo náhodou milé :D :).... ale hej pri prvom raze ako jej to zapotil som sa rehnila jak blázon :D

   Odstrániť
 2. Super recenzia.:) Neviem, na knihu som sa nechystala, ale vyzerá to... fascinujúco.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Knihu si chystám kúpiť ale čo čítam recenzie a ukážky už sa nwm dočkať až bude kniha doma :) určite by som ju odporučila a nik neolutuje ;)

  OdpovedaťOdstrániť