sobota 3. marca 2012

RECENZIA : Prežila som svet Miroslava Varáčková


 • počet strán : 216
 • vydané na SK : Motýľ 2011
 • kúpiť

anotácia : Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili. Prišla som o svoju rodinu, priateľov, susedov a vo svojich sedemnástich rokoch som ostala celkom sama. Kedysi som chodila do školy, so spolužiačkami do kina, či len tak sa flákať mestom. Dýchala som čistý vzduch a jedla čerstvé rožky. Teraz väčšinu času trávim v starej stuchnutej pivnici a deň, kedy mám plný žalúdok, môžem pokojne nazvať šťastným. Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili...
Napínavý príbeh zakázanej lásky, ktorá sa rodí v čase úpadku civilizácie. Svet je v ruinách, budúcnosť neistá, boj o život neúprosný. Podľahne Ela nádeji a túžbe milovať? Vráti jej ukrývaný vzťah do duše svetlo, alebo ju uvrhne do ešte väčšieho zúfalstva? A... prežije Ela vôbec najbližšie svitanie?

Moje pocity :

Keď v roku 2034 konflikty vyústili do vojny, keď moc prebrala vláda Čistých ( genetickými úpravami nedotknutí ), vtedy sa svet razom zmenil. Dva roky po útoku žije Ela sama iba so svojím psíkom v zatuchnutej pivnici a každý deň nasadzuje svoj život pre kúsok jedla. Pohybovať sa v tieňoch, aby ju nezbadali Dohliadači, je čoraz ťažšie. Elin život sa mení, keď jej jeden z Dohliadačov nečakane zachráni život. Či Ela chce alebo nechce, postupom času sa začína medzi ňou a Dohliadačom Alexom rozvíjať aj iný cit než priateľstvo a vďačnosť....

Príbeh je zasadený do nie až tak ďalekej budúcnosti a niekoľko hlavných znakov si autorka zobrala práve z druhej svetovej vojny. Nemecko a Hitler = Čistý, Židia = Upravení, dokonca aj koncentračné tábory tu boli opísané v podobnej forme. Mirka Varáčková sa zahrala s minulosťou a kus nej previedla o niekoľko rokov dopredu s väčšou technológiou a katastrofickejšou dohrou. Príbeh bol príťažlivý a v jednom kuse sa niečo dialo. Hlavná hrdinka nás sprevádza nielen spustošeným svetom a stretu s Dohliadačom Alexom, ale aj minulosťou, čo sa stalo pred útokom a ako k nemu vôbec došlo, o tom prečo zostala sama. Príbeh je veľmi citlivo opisovaný no niekedy tých scén bolo až príliš, pretože mi prišli až príliš depresívne.

Autorka skôr než opisy okolia ( príroda, miestnosti ... ) využíva opisy ľudí a hlavne pocity postáv. Tým pádom boli či už hlavná alebo vedľajšie postavy veľmi atraktívne a každá mala výborne prepracovanú povahovú črtu, zároveň som však nevedela čo od nich očakávať, za čo dávam palec hore. No aj tak mi chýbali opisy okolia, keďže som si nevedela dosť dobre predstaviť jednotlivé scény.

Romantická zápletka bola veľmi citlivo opísaná a páčilo sa mi, že si hlavná hrdinka dala načas. Tu totiž nenájdete po piatich hodinách stretu dvoch osôb lásku až za hrob. Táto romanca bola vykreslená pekne postupne, žiadne naháňanie, ale pekné jemné opatrné plynutie s dejom.

Väčšina takéhoto typu kníh býva rozdelená minimálne do troch častí a tu máte prestretú jednu krásnu dejovú líniu so začiatkom a koncom. Kým iné knihy majú štyri zvraty v štyroch častiach, tu tie štyri zvraty máte v jednej knihe a nemusíte sa stresovať, kedy vyjde ďalší diel. Musím upozorniť tiež na chyby v texte. Boli tu ako napríklad chýbajúce, či zamenené písmenko. Ak to mám zhodnotiť do konečnej vety, nebolo to vôbec zlé. Prežila som svet je kniha, ktorá aj napriek drobným chybičkám krásy bola zhltnutá za 2 dni a odchádzalo sa od nej veľmi ťažko. 

Bezprostredné pocity po prečítaní :
 • konečne KONEČNE dystópia od slovenskej autorky
 • Alex je úžasný, obetavý a ach...dokonalý :O
 • samý zvrat, nechápem čo sa deje...to PREČO?!?
 • Mirka výborné ! :)

3 komentáre:

 1. veľmi pekná recenzia a už sa nemôžem dočkať kedy si tú knihu konečne prečítam!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Túto kniha som prečítala práve dnes a musím súhlasiť s hodnotením. Je skvelá, sem tam sa to písmenko zmenilo, stratilo ale vôbec mi to ani nejak neprekážalo. Občas sa to stáva a našla som len 2 preklepy, inak som si ich ani pomimo nevšímala skoro vôbec. Akurát pri Noemi, kde bolo jedenkrát namiesto Noemi napísané Neomi, ale v podstate je to to isté a isto sa to vyslovuje. :-) Priznám sa, prvýkrát čo som čítala tak napínavú a pútavú knihu od slovenskej autorky až som si hovorila, to nie je možné. Je to skvelá kniha, zvládla som ju za dva dni taktiež a po prečítaní som ešte chvíľu sedela na gauči a len tak som nad tým dejom a tou knihou premýšľala, naozaj sa od nej veľmi ťažko odchádza...Kľudne by som si ju o nejaký ten čas aj zopakovala znova a znova s tou istou chuťou. Ktorí túto knihu ešte nečítali, tak smelo doporučujem. Hltala som slovo po slove ale s tým prostredím tak celkom nesúhlasím, ja som si ho vedela predstaviť aj napriek tomu, moja fantázia pri knihách pracuje na plné obrátky vždy tak si skvele viem vykresliť situáciu, prostredie aj postavy, čo ma viac vťahuje do deja. Naozaj veľdielo táto kniha a Mirke sa veľmi, veľmi podarila. :-) Gratulujem k tam svetovej knihe a dúfam, že tých veľdiel od tejto autorky bude stále pribúdať. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. super kniha odporúčam :)

  OdpovedaťOdstrániť