streda 14. decembra 2011

RECENZIA : Du oder der Rest der Welt Simone Elkeles


  • originálny názov : Rules of Attraction
  • počet strán : 384anotácia : Keď začína byť láska nebezpečná... vysoko romantická Rómeo a Júlia story

To posledné, čo Carlos Fuentes chce, keď sa sťahuje k svojmu bratovi Alexovi, je ísť v jeho šlapajách. Carlos nie je pripravený vzdať sa svojho imidžu zlého chlapca, ale páči sa mu pevný vzťah medzi Alexom a jeho priateľkou Brittany. A v žiadnom prípade sa Carlos nechce zapliesť so spolužiačkou Kiarou, ktorá je presným opakom dievčaťa, na ktoré doteraz išiel. Aj Kiara má v mysli všetko iné len nie zapletenie sa s arogantným latino-mačom ako je Carlos. No aj tak sa Kiara s Carlosom magicky zbližujú a riskujú s tým viac, ako si doteraz mysleli. Pretože aj keď Carlos kvôli láske ku Kiare dokáže všetko predchádzajúce hodiť cez palubu, v jeho gangu sú ľudia, ktorí to za žiadnych okolností nechcú pripustiť.Dej :


Mladší brat Alexa Carlos je po roku života v Mexiku nútený svojou matkou, vrátiť sa do Ameriky, kde má doštudvať na strednej škole. Carlos je navonok a aj vo nútri rebel a nemá chuť to v žiadnom prípade zmeniť. Na škole ho sprevádza Kiara a toto dievča Carlosovi ani torchu nie je po chuti. Nevýraznej dievčine Kiare, z dobrej rodiny, ktoré má problém s nájdením si normálneho chlapca, zasa nie je ani trochu po chuti arogantný, neprispôsobivý a problémový Carlos.
No a ako sa dalo čakať Carlos si aj tu zavarí a je opäť v problémoch, takže nastane zlomový moment, kedy Carlos nemá inú šancu len sa nasťahovať ku Kiarinej rodine. A vtedy sa po jeho citovej stránke stane niečo zlomové. Carlosove malé citlivé ja sa začína ozývať a city ku Kiare a jej rodine sa začínajú prehlbovať. Kiara tiež začína pociťovať lásku ku Carlosovi a tak sa naskytla otázka, či je tento vzťah reálny, alebo je odsúdený k rýchlemu rozpadu.

Moje pocity :

Simone Elkeles je známa tým, že zo zdanlivo obyčajného a tuctového príbehu, dokáže vyťažiť maximum a potom nie je absolútne možné sa od jej kníh odtrhnúť. Kým prvá kniha z tejto série bola vynikajúca, táto je ešte lepšia.

Možno to bolo spôsobené tou rozdielnosťou hlavných postáv škaredé kačiatko + nádherný zlý chlapec, možno tým, že si postavy tak úžasne otvárali v jednotlivých scénach city, možno tými myšlienkovými pochodmi, ktoré boli veľa ráz vtipné, niekedy zasa arogantné a neskôr citlivé a láskyplné. Je to akoby autorka spojila jemnosť a drsnosť dokopy.

Znova si príbeh môžeme prečítať z dvoch uhlov pohľadu oboch postáv, kedy je jedna situácia písaná s pohľadu Kiary a pokračuje vnímaním situácie Carlosom. Celý dej je podľa oveľa premyslenejší ako ten predchádzajúci. Akoby Simone mala v prvej knihe len také zahrievacie kolo a teraz to len roztočila a ja som jej to žrala jedna radosť.

Páčila sa mi tá jednoduchosť tých opisov a zároveň to ako boli postavy tak zdanlivo odlišné a pritom ich spájalo nejaké ich spoločné puto. V jednoduchosti je krása, tak sa to hovorí a tým autorka klepla po hlavičke. Aj keď viete ako to všetko skončí aj keď viete, že ten príbeh už máte prečítaný alebo ste niečo podobné videli sfilmované, aj napriek tomu vás dokáže táto kniha udražať až kým neprevrátite poslednú stránku...

Dokonalosť...dokonalosť...dokonalosť...
2 komentáre:

  1. Ještě jsem nečetla třetí díl série, ale tuhle knihu mám mnohem, MNOHEM, radši, než tu první <3

    OdpovedaťOdstrániť
  2. mne sa o trosku viac pacila jednotka :D:D Alex a Brittany ma oslovili viac .. aj ked aj toto je vyborna kniha

    OdpovedaťOdstrániť