nedeľa 23. decembra 2012

RECENZIA : Finále Becca Fitzpatrick


 • originálny názov : Finale (Hush, Hush, #4)
 • počet strán : 440
 • vyšlo v CZ : Egmont 2012
 • kúpiť
anotácia : Poslední díl ságy.... Nora si je jistá jako nikdy, že miluje Patche. On je pro ni ten pravý, navzdory tomu, že patří k padlým andělům. Přestože její původ a osud je předurčuje k tomu, aby byli nepřáteli, Nora se k Patchovi nedokáže otočit zády.
Nyní však v sobě oba musejí najít sílu a podstoupit poslední zkoušku. Staří nepřátelé se vracejí, noví se objevují a nečekaná zrada přítele ohrožuje mír, po kterém Nora a Patch tak zoufale touží. Bojující strany jsou jasně – ale na které z nich vlastně oni dva stojí? A existují překážky, které nezdolá ani láska?

Moje pocity :

Posledný diel série Zavrhnutý. Hm... rozmýšľam, či len ja som taký magor do tejto série. A viete čo? Séria Zavrhnutý je skrátka dobrá a keď už nie kvôli deju, ktorý bol v treťom diele trošku umelo natiahnutý, tak to berte z hľadiska celkom ješitného a to ženského. Teda môjho... Patch. To je podľa mňa hlavný záchytný bod, ktorým si ma táto séria prisahámvačku omotala okolo prsta.

V knihe Finále je to všetko trošku zamotanejšie. Nora rieši celkom slušnú patáliu. Stala sa nechcene vodkyňou Nefilimov a tým pádom sa má stať nepriateľkou padlých anjelov. Myslíte, že je to jediný problém? To je práveže ten najmenší. Je zaviazaná krvavou prísahou a ohrozená je nielen jej láska k Patchovi, ale aj jej najbližší. Všetko sa skomplikovalo a je potrebné premyslieť dômyselný plán, ako všetkých a všetko prekabátiť. Blíži sa vojna medzi Nefilmi a padlými anjelmi a im zostáva až príliš málo času...

Dej začína žalostne pomaly. Ak ste nečítali knihu Ticho, mám pocit, že ju môžete preskočiť a vrhnúť sa na Finále. Dôvod je prostý. Vo Finále je pomedzi dej popreplietané všetko, čo sa udialo v predchádzajúcom diele. Takže pomedzi to nové sa dozviete všetky podstatné veci z Ticha. A teraz som vlastne pochopila, že kniha Ticho bola úplne zbytočná. ( Aj keď sa mi páčila, bola naozaj NAOZAJ zbytočná )

Do štvrťky knihy som sa celkom slušne nudila a jediný dôvod toho, že som knihu nezavrela bol tajomný Patch. No potom to nabralo spád. Páčilo sa mi ako Becca nútila svoje postavy uvažovať, spriadať plány a dejovú zápletku posunula o stupienok vyššie. Pripadalo mi to menej detinské, viac sa snažila upútať čitateľa a neustále vyvíjala na Noru aktivitu. Čo jej nevyšlo, bola záporná postava, alebo povedzme to jasne - zradca. Prvé mínus hneď na počiatku. Od začiatku bolo jasné kto ním bude a tým pádom, bol koniec o niečo menej atraktívny. Toľko sa postavu snažila od začiatku skrývať a už len to bolo strašne podozrivé. Musím jej však uznať, že aj napriek tomuto nedostatku napísala koniec veľmi akčne, emotívne a s nečakaným rozuzlením. Asi v strede knihy sa vyskytla scéna celkom pre mňa vtipná, kedy z Nory urobila autorka závisláčku a nie, nebolo to závislosťou od Patcha. Takže ďalšie mínus. Myslím si, že po tejto divnej záležitosti, to bolo v celku napínavé a naozaj dobre prepracované. Nora sa musela naučiť pretvarovať, cvičiť aby bola silná, logicky uvažovať a pripravovať sa na veľkú úlohu vodkyne. Sem tam som k nej mala výhrady, ale bola asi najrozumnejšia zo všetkých kníh Zavrhnutý. Patch bol proste Patch. Idol ženských sŕdc, dokonalý až mu všetky okvetné lístky závidia jeho krásu, správne tajomný a vždy tam kde ho treba. Páčilo sa mi, že aj ostatné postavy neostali fádne. Svoju zmenu mala v príbehu aj Vee a to celkom pre mňa nečakanú a Marcie ( stále zlá do morku kosti ), ktorá zamiešala karty veľmi zaujímavým spôsobom. Páčilo sa mi to. Keby autorka začala hneď od začiatku tak dobre aké to bolo na konci, poviem aj klobúk dole.
4 komentáre:

 1. Ja som rovnaký magor do tejto série, asi ako ty. :D Do trojky som šla so strašnými obavami, a nakoniec sa mi to páčilo, takže na toto som fakt zvedavá. A, samozrejme, teším sa na Patcha. :D
  Inak, nevieš kedy to vyjde v slovenčine? Možno som sprostá, ale neviem sa k tomu nijako dopracovať. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. heh ja viem, že nás zmagorených je viac... zistila som to predvčerom na GR :D.... neviem kedy to vyjde v slovenčnie, ale skúsim vyzistiť. Ja som totiž nemohla čakať, kým to vyjde v slovenčine a musela som proste MUSELA kúpiť v češtine ( by som to nevydržala ) a teraz to mám také pekné v poličke... Zavrhnutý SK, Crescenso CZ, Ticho SK a nakoniec Finále CZ...sa mi to strieda...vravím som čistý magor :D :P

   Odstrániť
 2. Holky,to mi děláte takovou radost,že nejsem sama,výborná recenze,tak nějak sem to cítila i já,akorát jsem s lásky k sérii dala pět hvězdiček,tolik k objektivnímu hodnocení

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. óóó ďakujem :) .... k objektívnu hodnoteniu? si robíš srandu? milovník tejto série ju nikdy úplne objektívne neohodnotí :D ... ale tak každému sa páči niečo iné a mne táto séria pekne sadla k srdiečku :)

   Odstrániť