nedeľa 19. mája 2013

RECENZIA : Legenda Marie Lu


  • originálny názov : Legend (Legend #1)
  • počet strán : 304
  • vydané na SK : 2013 CooBoo
  • kúpiť
anotácia : Na mieste, kde sa kedysi rozprestierala západná časť Spojených štátov, sa teraz nachádza Republika – štát, ktorý je súčasťou nikdy neutíchajúcej vojny s Kolóniami. Pätnásťročná June sa narodila v jednej z najbohatších štvrtí Republiky a vďaka svojmu nadaniu a disciplinovanosti sa pripravuje na sľubnú kariéru v najvyšších vojenských kruhoch. Day, ktorý je jej rovesníkom, naopak pochádza z chudobnej časti sektora Lake a už odmlada je najhľadanejším zločincom v krajine.Obaja pochádzajú z celkom odlišných svetov, a tak zdanlivo neexistuje žiaden dôvod, prečo by sa mali ich cesty niekedy pretnúť. No len dovtedy, kým nie je zavraždený Metias, brat June, a hlavným podozrivým sa stáva práve Day. Ten sa však snaží ochrániť svoju rodinu a June pomstiť smrť svojho brata. No v šokujúcom slede udalostí prichádzajú na to, že táto skutočnosť ich stavia proti sebe. A tak nastáva boj o holý život, boj o budúcnosť ľudstva, boj o skutočnú ľudskú slobodu.
Legenda – kniha plná nepretržitej akcie, napätia, romantiky a neočakávaných zvratov či prekvapivých odhalení vás nenechá ani na chvíľu vydýchnuť!

Moje pocity :

Máme tu ďalšiu knihu, ktorá sa všemožne snaží zaradiť sa do dystopického žánru. Už ani neviem koľký spisovateľ sa nechal stiahnuť davom a vykreslil Ameriku rozdelenú do dvoch, rozdielnych svetov. Máme tu bohatú a chudobnú časť, potom skúška ktorú musia deti podstúpiť a nakoniec spojenie dvoch odlišných postáv, ktoré sa majú zprvu nenávidieť a nakoniec možno aj milovať.

Kniha je od začiatku do konca nabitá akciou a znova akciou. Povedala by som, že tej akcie je až príliš a namiesto toho, aby som bola sem tam šokovaná, som sa miestami nudila. Bolo toho až moc. Marie Lu sa príliš rozpísala pri opisovaní všemožných nebezpečných situácií a tak zanikali výborné kusy knihy. Keď som sa začala plne sústrediť na tie utiahnuté scény, zistila som, že keby ich autorka dala aspoň trošku do popredia a akciu na chvíľu do úzadia bol by celý dej zaujímavejší. Rušivým elementom knihy, bol vek postáv. Nemohla som sa totiž nejak zrovnať s tým, že postavy ako najhľadanejší zločinec a špičková vojačka sú v tak nízkom veku. Tak som si teda slová ako 15-ročná a 15-ročný prestala čítať a vynechávala som ich v texte. A ono to bolo skutočne lepšie, keď som si ich predstavovala ako dospelých.

Aj v tejto knihe sú kapitoly rozdelené medzi Daya a June a strieda sa ich pohľad. Niekoľko krát som zdôrazňovala, že tento štýl sa mi páči. Je super pozerať sa na  dej z dvoch pohľadov a za tým si stojím. Rýchlejšie sa dostanem k jadru veci a viac menej si vysvetlím súvislo, prečo ktorá postava ako koná.
Knihe kvitujem kriminálnu zápletku. Keby nebolo nej bola by kniha iba priemerná. Týmto počinom však nahradila všetky nedostatky, ktoré som nachádzala. Výborne zapadla do knihy a popravde som nečakala, že to až tak pekne zapadne na svoje miesto. Krásnym ťahom autorky je, že koniec napísala tak, aby čitateľ prahol po pokračovaní a rozuzľovaní sveta, ktorý opísala. Ona totiž dostatočne nevysvetlila prečo sa v krajine deje celý ten humbuk a to som neskutočne zvedavá ako to celé vlastne začalo. To vysvetlenie mi chýba a normálne sa potrebujem k nemu dostať.

Písanie autorky bolo ako som písala vyššie, veľmi rýchle, spád rýchly, romatika na vedľajšej koľaji a sústredenie sa na rozuzľovanie ako to je s vraždou Juninho brata. Bolo však v preklade množstvo preklepov, ktoré bili do očí a zistila som, že v CooBoo knihách je to už viac menej zvykom. Škoda...

Ak milujete dystopický svet, myslím, že chybu neurobíte ak knihu kúpite. Boli aj lepšie priznávam, ale pri tejto mám tichý pocit, že sa bude vyvíjať ešte lepším smerom ďalšou a ďalšou časťou.


Za recenzný výtlačok ďakujem Albatros Media.

1 komentár: