utorok 4. júna 2013

RECENZIA : Karanténa Samotári Lex Thomas


 • originálny názov : Quarantine: The Loners (Quarantine, #1)
 • počet strán : 384
 • vydané na SK : 2013 Fortuna Libri
 • kúpiť
anotácia : Bol to len ďalší obyčajný deň na McKinleyho strednej škole – kým školou neotriasol obrovský výbuch. Keď sa samotár David Thorpe pokúsil pomôcť svojmu učiteľovi angličtiny, ten mu umrel priamo pred očami. A to bol iba začiatok.
McKinleyho stredná škola sa zmenila na najhoršiu nočnú moru. Všetci študenti sú nainfikovaní vírusom, ktorá je smrteľný pre dospelých. Škola je v karanténe pod dohľadom armády. Všetci učitelia sú mŕtvi. Z nevinných skupiniek študentov sa vytvorili násilné gangy. Bez gangu nikto nemá nádej na prežitie. David nemá svoj gang. Má len mladšieho brata Willa a sním stojí proti celej škole.

V tomto desivo temnom a vzrušujúcom románe Lex Thomas privádza čitateľov do školy, kde decká nebojujú o popularitu. Tvrdo bojujú, aby prežili.

Moje pocity :

Kniha Karanténa vyšla vo Fortuna Libri ako inak, veľmi potichu. U nich som zvyknutá, že sa o knihe dozviem buď 3 dni pred vydaním, alebo sa v kníhkupectve obzriem a zrazu je tam. Nečakaná a úplne úžasná kniha. Tak aká Karanténa je?
Najprv sa zoznámime s autorom. Teda autormi, pretože Lex Thomas je pseudonym Laxa Hrabeho a Thomasa Voorhiesa. Keď som si prečítala túto informáciu, bola som ku knihe hneď skeptická a to z jedného dôvodu. Čo som zatiaľ čítala od dvoch autorov, bolo vždy len priemerné a očakávala som vždy až moc. Ešte k tomu túto knihu okomentovala autorka Kami Garcia, ktorá tiež s Margaret Stohl napísala spoločne knihu a veru nedopadla až tak slávne, aspoň z môjho hľadiska. Karanténu prirovnávajú k Hrám o život a ja musím oponovať. Nie nie nie!!! Prosím nerobte to. Však to je úplne INÁ kniha. Jediné čo ich spája sú ustavičné boje na život a na smrť.
O čom teda kniha je? Všetko od začiatku do konca sa odohráva na škole. Na začiatku nastáva na škole výbuch a ten zo sebou prinesie vlnu hystérie a strachu. Školou sa nesie nebezpečný vírus, všetci študenti sú infikovaný a dospelí tento vírus neprežijú. Škola je uzavretá a nikto nesmie von. Armáda sa o to dôkladne postarala a na škole vznikajú gangy. Kto v gangu nie je - nie je chránený.
Hneď na začiatku sme vsunutí do príbehu rýchlym tempom. Spoznávame Davida a jeho brata Willa, ktorí sú v tejto škole outsideri. David bol kedysi na škole obľúbený, ale stačil moment a je z kola von. Will musí pykať za Davidove činy a vezie sa popri ňom. 
Postavy bratov boli výborne zvládnuté. Charakterovo boli veľmi atraktívne a tak isto aj bratská rivalita, ktorá v iných knihách zaniká, alebo tam rovno žiadna nie je. Jednoducho bola reálna. Autori to vystihli, presne tak ako to v naozajstnom svete býva úplne bežné. Tu, v tomto povedala by som apokalyptickom svete, si to dej vyslovene pýtal. Dej plynie pomerne hladko a rýchlo a nemáte čas na oddych, lebo z každej strany na vás dýcha nebezpečenstvo. Autori dali deju hneď niekoľko zvratov a ja som ani len nemala tušenia čo predo mňa ešte dokážu prestrieť. Bola to jazda. Nechýbala ani záporná postava a tou bol Sam + Hilary. Neboli tam len boje, našlo sa tam miesto ako inak aj pre lásku, avšak aj pre pomstu. Bolo vidno, že to píšu chlapi, pretože písanie bolo omnoho drsnejšie a citlivé scény boli opísané svojsky, chlapsky ehm... tak tvrdšie. Nemaznali sa ani s jednou postavou, či to bolo dievča, či chlapec. Ku koncu to bolo také beznádejné, až som si myslela, či to vôbec niekto prežije.
Výborné boli aj opisy, takže som si vždy vedela dobre predstaviť ako to kde vyzerá. Samotári je kniha nabitá akciou a miesi sa tam triler, povedala by som, že niekedy aj s hororom. Je pravda, že niektoré situácie mi nesedeli a autori ich mohli viac premyslieť, ale musím uznať, že nápad to bol výborný. Preklad bol svieži a celkom ma prekvapil. Naozaj výborný. Či ju teda kúpiť? Ak chcete niečo úplne iné než ste doteraz čítali, ak potrebujete spád a dej taký, ktorý vás nedokáže zastaviť v čítaní, v tom prípade neváhajte. Otvorený koniec načrtol, ako bude príbeh pokračovať a mám pocit, že autori si nechali v zálohe slušnú pointu celého toho humbuku. Mám skrátka pocit, že táto kniha je taký objav roka.
 


Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.
 

5 komentárov:

 1. Znie to naozaj úžasne, toto by som si teda rozhodne prečítala, ešte som o tom nepočula, ale má to taký dobrý nápad! 8)
  Pekná recenzia 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zaujímavé...knihu som si už všimla vo vydavateľstve, ale nejak som sa k tomu nemala, ale teraz si ma presvedčila a idem do toho :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím si, že neoľutuješ... fakt som čakala niečo úplne iné a v druhom rade ma kniha neskutočne prekavapila

   Odstrániť
 3. Fíha, to znie dobre.:O Hádam sa k tomu niekedy dostanem.

  OdpovedaťOdstrániť