sobota 19. októbra 2013

RECENZIA: Ideály Aprilynne Pike


  • originálny názov : Destined (Wings #4)
  • počet strán : 320
  • vydané na SK : 2013 Fortuna Lbri
  • kúpiť

anotácia : Totožnosť Yuki je už známa, no Klea a jej zámery sú stále zahalené rúškom tajomstva. Odhalenie súvislostí medzi prítomnosťou zimnej víly v Laurelinej škole, zvýšeným počtom trolov v okolí avalonskej brány a ich odolnosťou proti vílím elixírom však naznačuje, že Avalon stojí zoči-voči mimoriadnemu nebezpečenstvu. Laurel a Tamani sú pripravení brániť svoju domovinu, no našťastie v tom nie sú sami. Lojálnosť a odvaha ich ľudských kamarátov prináša Avalončanom nečakanú výhodu.
Podarí sa Laurel a jej kamarátom ochrániť víliu ríšu? Ktorý z dvoch chlapcov si napokon definitívne získa jej priazeň? Záverečný diel série prináša napínavé rozuzlenie celého príbehu.

Moje pocity :

V poradí štvrtá vília kniha od autorky Aprilynne Pike je závarečná časť rozprávkového príbehu, ktorý nám autorka prestrela pod nos. Táto časť definitívne rozhodla, či autorka mala alebo nemala tú drzosť sklamať niekoľko fanúšikov. Akože sa to Laurel rozhodne? Bude to David alebo Tamani?

Na celej tejto sérií bolo zaujímavé to, že ju autorka pojala veľmi jemne a romaticky. Ak tam boli niekde napínavejšie scény, bol to vyslovene len bonbónik príbehu. Táto časť bola z môjho hľadiska najlepšia a to práve kvôli rozuzleniu a následnému epilógu. Ešte som sa v knihe nestretla s poznámkou autora, ktorá nabáda čitateľa k tomu, či byť šťastný a spokojný s ukončením príbehu ako takého a nečítať ďalej, alebo či čitateľ uprednostní to, že sa v epilógu možno sklame a tým pádom sklame v celom príbehu. Popravde som čakala, keď už autorka pojala tento príbeh rozprávkovo, že ho teda aj tak ukončí. Ona však mladým  prestrela skôr realistický koniec absolútne nezhodný s " A žili šťastne až kým nepomreli." Ani neviem či to mám kvitovať, alebo sa mám rozčúliť. Na jednej strane je to fajn, pretože otvorí mladým oči a nie každý dostane to svoje, no na tej strane druhej je to o tom, že keď už píšem rozprávku prečo ju neukončiť rozprávkovo? Takže koniec je pre každého každopádne prekvapením.

Páčilo sa mi, že autorka pojala knihu v rýchlejšom časovom rozmedzí. Kniha mala tým pádom rýchlejší spád a neuveríte, ale na romantiku nebolo až tak veľa času, čim príbeh nebol zbytočne presladený. Ďalším plusom knihy bolo, že sa hlavná hrdinka v priebehu ďalšej a ďalšej časti osobnostne vyvíjala a kým v prvej časti bola totálny rojko, v tej poslednej ukázala aká vie byť tvrdohlavá a priebojná. Čím sme sa dostávali v knihách ďalej tým sa otvárali aj ostatné postavy a taktiež sa do popredia dostali aj tie záporné, tak dôležité v tomto príbehu. Ako to s Laurel a jej rozhodnutiami nakoniec bude vám neprezradím. Určite však nabádam k prečítaniu poslednej časti a vedzte, že autorka to urobila tak, aby všetci fanúšikovia či Tamaniho, či Davida boli s konca príbehu minimálne trošku šokovaní. 

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.
1 komentár:

  1. Oo, normálna mám teraz chuť si sériu prečítať (teda, skončila som po prvom dieli), som zvedavá, ako to vyriešila.:D No, hádam raz.:)

    OdpovedaťOdstrániť