nedeľa 6. októbra 2013

RECENZIA : Mesto skla Cassandra Clare


  • originálny názov : City of Glass (The Mortal Instruments #3)
  • počet strán : 488
  • vydané v SK : 2013 Slovart
  • kúpiť

Anotácia : Tretie pokračovanie úspešnej ságy Nástroje smrteľníkov. Jocelynin život je naďalej v ohrození. Clary ju chce zachrániť, a tak musí navštíviť Mesto skla, domov všetkých Tieňolovcov, aj napriek tomu, že vstupom do mesta porušuje všetky zákony. Až na mieste sa dozvedá, že Jace ju tam vôbec nechce a jej najlepší kamarát Simon skončil vo väzení. Tieňolovci totiž nedôverujú upírovi, ktorému neškodia slnečné lúče.

Valentine zoskupuje svoju armádu démonov, s ktorou chce zničiť všetkých Tieňolovcov. V zmätku prichádzajúcej vojny sa musia Tieňolovci rozhodnúť, či budú bojovať po boku s upírmi, vlkolakmi a ostatnými Dolnosveťanmi, alebo proti nim. Jace si postupne uvedomuje, čo všetko je ochotný riskovať pre Clary, ktorá musí sústrediť svoju nové schopnosti, aby ochránila Mesto skla - ale za akú cenu?

Láska je jedným zo smrteľných hriechov a tiene minulosti sa načahujú za Clary a Jaceom, ktorí sa musia postaviť Valentinovi.

Moje pocity :

Mesto skla je v poradí tretia kniha zo série Nástroje smrteľníkov. Ak by som to mala zhrnúť jedným slovom, bola táto kniha FAMÓZNA. Všetko otvorené sa uzavrelo, všetko zapadlo presne na svoje miesto a moje nádeje boli vypočuté v každom smere. Keďže už všetci vieme, že táto kniha rozhodne nie je koncom, som trošku rozpoltená. Z jednej strany som rada, že sa Tieňolovci ešte vrátia a som zvedavá čo si autorka ešte vymyslela, no na druhej strane som sklamaná a bojím sa,  že v nasledujúcich častiach to pokazí a zanikne ten prvotný dojem z týchto troch kníh. Takže neostáva mi nič iné len Cassandre veriť, že ďalšie časti budú minimálne tak dobré, ako prvé tri :D.

V čom je tento diel iný ako predchádzajúce? Ocitáme sa totiž v Meste skla. Autorka nám vykresľuje úplne iný svet a popravde bála som sa, že to nebude jej šálok kávy. Zvládla to však bravúrne a všetky opisy mesta som si vedela dokonale predstaviť. Páčili sa mi zákony Tieňolovcov a ako ich pomaličky prestierala čitateľovi pod nos a samozrejme popri tom pomaličky otvárala zápletku. Pri Cassandre som si už zvykla, že zatiaľ čo sa upína na jednotlivé scény, miesi do deja po kúskoch jemne, nebadane skladačku, ktorá sa na konci zväčša uzavrie, alebo nám to dokončí v ďalšej knihe. Táto kniha bola naozaj pekne uzavretá. Všetko sa vyriešilo a všetky otázky od vzťahov, cez nekonečné boje s Valentinom sa vyriešili. Každá postava dostala podľa možností čo chcela.


Clare má výnimočnú schopnosť opisovať bojové situácie s takou vervou, že máte chuť bojovať s hlavnými hrdinami. V knihách rieši vzťahy akoby len tak mimochodom a pritom sú v knihe veľkým ťažiskom. Od začiatku som bola s Jaceom a Clary na vážkach ako to celé dopadne. Držala som im palce a nielen im. Každá postava mala v príbehu svoju príležitosť otvoriť sa . Clare napísala tieto charaktery tak dobre, že nemáte potrebu upnúť sa v deji len na jeden vzťah, no s napätím sledujete aj všetky ostatné. Toto sa mi na jej knihách páči. Netlačila knihy len do osudu jednej postavy. Vymyslela svet, ktorý hlcete so všetkým. 

Kvitujem vydavateľstvu Slovart obálky kníh a taktiež preklad, ktorý je naozaj výborný. Nepozastavila som sa ani nad jediným slovom. K zhrnutiu mi ostáva už len zhodnotiť, že tieto knihy sú jednoducho výborné a zaraďujú sa aj do mojej knižnice ako obľúbené a isto iste viem, že sa k nim ešte vrátim. A teraz si už odškrtávam v kalendári dni kedy vyjdú nasledujúce knihy :Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu SLOVART.


1 komentár:

  1. Pekne napísané, Mesto skla bolo vážne super, Cassie vie písať.:) Inak tiež som sa hrozne po dočítaní obávala pokračovania, istá časť by bolo možno aj uvítala, keby toto bol úplný koniec... A ďalšie diely sa mi bohužiaľ nezdali až také dobré, ale prvé tri, ale stále je to Cassie, stále je to TMI...:)

    OdpovedaťOdstrániť