utorok 13. mája 2014

RECENZIA : Lov Andrew Fukuda


  • originálny názov : The Hunt (The Hunt #1)
  • počet strán : 256
  • vydané na SK : Fragment 2014
  • kúpiť

anotácia : Ako zostať nažive vo svete, kde sú ľudia považovaní za potravu a všetci túžia len po ich krvi?
Sedemnásťročný Gene je nútený bojovať o prežitie v spoločnosti, kde je ľudská rasa odsúdená na zánik.
Je vybraný do Vládcom vyhláseného lovu na posledných ľudí – glupanov. Musí sa naučiť umeniu lovu. Musí dokázať utajiť svoju ľudskú podstatu pred svojimi krvilačnými kolegami, ktorých podozrenie každým dňom narastá. Ako však dokáže skryť to, že nedokáže bežať rýchlosťou blesku, že ho slnečné svetlo nezabije a že nemá neukojiteľnú túžbu po krvi?

A čo sa stane v okamihu, keď do jeho života vstúpi dievča, ktoré v ňom prebudí city, aké do tej doby nepoznal?

Moje pocity :

Upírčinu som už dávnejšie nečítala a nejako ma ani nezaujímala. Všetky knihy už boli príliš podobné a nejak ma nelákalo sa k tomuto žánru vracať. Andrew Fukuda však napísal knihu, ktorá sa vymyká všetkým tuctovým upírskym knihám. Napísal niečo nové, vymyslel postapokalyptický svet v ktorom si upíri hovoria ľudia a paradoxne ľudia sú nazývaní glupani. Glupani už z väčšej časti pomreli, alebo ich požrali, či ich chovajú ako zvery v klietke pre lov ( neskutočná súťaž pre upírov - budem dosť ironická, keď napíšem, že je to pre upírov ako LOTO ), alebo posledná kategória do ktorej spadá aj hlavný hrdina, " tvárim sa, že som upír a začlením sa a keď budem dodržovať prísne pravidlá, nikto si nič nevšimne".
Autor dôkladne premyslel a opísal správanie ľudí ( upírov ), kde hlavný hrdina Gene vyrastal. Čo všetko musel Gene každú noc robiť, aby nebol podozrivý a nezožrali ho priamo pred skrinkou v škole, ako dokonale sa musel tváriť, nesmel sa potiť, musel si holiť chlpy na každom kúsku tela a zimomriavky by boli tiež dosť veľkým problémom. Utiahnutý chlapec je ale razom vylosovaný na LOV, z ktorého sa všetci študeto-upíri idú zblázniť. A čo teraz? Niektoré veci nedokáže skryť a bude veľmi obtiažne prežiť.

Autor si nebral servítku pred ústa a niektoré scény opisoval dosť brutálne. Bolo to hlavne ku koncu plné krvi, akčnosti a desivých scén. Kým si čitateľa na začiatku pomalým tempom pripravoval a oboznamoval s prostredím, vo finále nešetril svojim talentom a naozaj masakroval čo sa dalo. Totálne bezvýchodisková situácia, strach, hrôza a neušetril ani citovú stránku hlavného hrdinu. 
Niektoré veci ale Fukuda nedotiahol úplne. Niekedy som mala pocit, že situácie, kedy Genemu už prihorievalo za zadkom, mohol vyriešiť inak. Na to, že upíri boli takí citliví, mali Geneho dosť možností odhaliť. Autor toto divadielko zahral do autu a hlavného hrdinu, len zdanlivo na chvíľu odpratal z miestnosti. Sem tam to pôsobilo ako päsť na oko.
Bolo jasné, že ku koncu musí autor odhaliť ešte jednu postavu podobnú hlavnému hrdinovi, aby sa to čitateľovi rátalo. Tak sa aj stalo. Nebolo to zbytočne vnútené do deja a postupne pomaly sa tento vzťah otváral. Jediné čo by som vytkla bolo, že tá informácia o danej osobe bola dosť čitateľná a kým možno 50% ľudí čo si túto knihu prečíta, nezistí dopredu čo sa stane, ja som to odhalila veľmi skoro.  
Celkový dobrý dojem dotvára a autorovými prednosťami sú opisy. Vie veľmi dobre opísať nielen postavy ako také, ale priestorovo, je to viac než dobré. Som známa tým, že nemám rada nejaké veľmi dlhé opisy, ale v tejto knihe bolo úžasné čítať o pocitoch Geneho, ako sa cíti, keď sa cíti osamelý, ako sa musí vysporiadať so životom a kuť plány vo svojej hlave, aby unikol z bezvýchodiskovej situácie. A samozrejme miesta, ktoré som si vedela veľmi dobre pri čítaní predstaviť.

Aj napriek niekoľkým chybičkám si myslím, že táto séria bude mať úspech a veľmi dobre si autor pripravil pôdu do nasledujúcich častí.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Fragment.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára