piatok 2. mája 2014

RECENZIA : Zákerná hra Rebecca Jamesová


  • originálny názov : Sweet Damage
  • počet strán : 352
  • vydané na SK : 2014 Ikar
  • kúpiť
anotácia : Tim si zúfalo hľadá nový podnájom. Jeho bývalá priateľka Lilla ho vyhodila z bytu a život sa mu od základov zmenil. Keď sa mu pritrafí výhodné ubytovanie vo vychytenej štvrti Sydney, považuje to za veľké šťastie. Zo starodávneho sídla však behá mráz po chrbte, čudácky pôsobí aj majiteľka, mladá Anna, trpiaca agorafóbiou. Už pol roka nevyšla na denné svetlo. Tima jej psychická porucha neodradí, no keď sa v dome začnú diať zvláštne, hrôzu naháňajúce javy, pochytí ho oprávnený strach. Žeby sa Anna predsa len pomiatla? Alebo si má radšej posvietiť na bývalú lásku, ktorá sa mu opäť pripletie do života? Postupne sa ozývajú temné tiene minulosti a Tim sa znenazdajky ocitá uprostred zákernej hry bez šance na únik.

Moje pocity :

Rebecca Jamesová je čitateľom známa hlavne prvou knihou Krásna beštia, ktorý vyšla vo vydavateľstve Ikar už pred dlhším časom. Myslím, že to boli štyri roky dozadu. Knihu som si požičala z knižnice a autorkin štýl ma veľmi zaujal. Nepamätám si ju úplne do detailu, ale isto vo mne zanechala niečo, prečo som si chcela prečítať aj jej druhú knihu. 
Zákerná hra je triler plný záhadností. Je to typ knihy, kedy neviete čo očakávať, neviete ako sa príbeh vyvinie, neviete kto je v príbehu vyšinutý, neviete čo je skutočnosť čo realita, alebo je to zvrátená hra, pretože vás všetko dookola mätie. 

Autorka písala knihu hneď z niekoľkých pohľadov a striedali sa postupne v kapitolách, pričom je Zákerná hra rozdelená do dvoch častí. Nielenže sa menia pohľady postáv, menia sa aj časy. Aby čitateľ precítil príbeh a nechal sa prekvapiť, autorka pomaly po kapitolách ukazuje aj minulosť postáv. Na základe minulosti sa potom zliepajú skladačky v prítomnosti. Zákerná hra sa doslova tajomstvami vysmieva čitateľom, pretože nie je šanca všetko uhádnuť dopredu.

Hlavný hrdina Tim je klasický austrálsky šuhaj so surfom v pravej ruke, s vlnou pod nohami, vie neskutočne variť a jeho bývalá ho obháňa nie kvôli tomu, že by ho milovala, ale aby si zdvihla svoje ego. Keďže s ňou býva pod jednou strechou, nebolo by od veci, keby si našiel podnájom s niekým buď perspektívnejším, alebo aspoň nech je na 100 kilometrov od nej. No a tu nastáva bod zlomu, kedy Timovi doslova spadne k nohám ponuka, ktorá sa neodmieta. Veľmi lacný podnájom vo vychytenej štvrti a dom je doslova palác. Je v tom však určite háčik. Tým háčikom je Anna- plaché, pekné dievča so strašnou minulosťou, s divným odmeraným správaním a ešte divnejšou diagnózou.V dome začína byť dusno, niečo sa deje a Tim nevie čo si má myslieť.
Anna bola v deji tak krásne vykreslená, že si čitateľ na ňu nemôže urobiť názor ani na začiatku, ani v strede knihy. Annu pochopíte skoro až pri konci a vtedy sa plesnete do čela, ako to všetko zapadalo. Páčilo sa mi ako jej minulosť prebiehala v deji - postupne. Autorka ju neotvorila hneď, jej minulosť otvárala tak pomaličky ako sa len dalo a to dômyselne kvôli ostatnému deju, aby sa čitateľ cítil bezradne a nevedel čo si myslieť. Dokonalo to miatlo. Anna ako psychopatka.... Anna ako nežné žieňa... Anna ako kto? 
Rebecca James sa pohrala nielen s touto postavou. Všetky boli veľmi dobre prepracované na čele s Lillou. Tá si držala celý čas knihy svoju drzosť a žiadnu empatiu. Jedine hlavná postava Tim bol v knihe otvorený a od úvodu sa aj plynule niesla jeho minulosť. Kniha zákerná hra je prešpikovaná tajomstvami. Z tajomstiev prichádzalo nebezpečné napätie a keď už prišla akcia, skoro som spadla na zadok. Bolo to veľmi dobré. Možno by som pridala viac strach-faktoru, ale inak bola kniha bez chybičky. Okrem všetkého má autorka veľmi dobrý a chytľavý štýl písania. Knihu som zlupla za dva večery a pri konci som už nasadila vražedné tempo. Keď sa do nej pustíte, budete proste potrebovať zistiť, ako to celé dopadne. Zákerná hra má všetko to, čo má kniha pre mladých mať.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu IKAR.


1 komentár:

  1. Od autorky som chcela aj Krásnu beštiu, no nejako som sa k nej nedostala :)
    Každopádne vyzerá Zákerná hra super ! :)

    OdpovedaťOdstrániť