streda 27. apríla 2011

Prečo zbožňujeme YA knihy

Skôr ako som vôbec začala písať tento článok, rozmýšlala som nad tým, čo ma vlastne k tomuto typu lietratúry tak priťahuje.
Moja polička obsahuje z 3/4 len knihy s označením YA. Čo vlastne YA je? Young adult v preklade znamená mladý dospelý. Knihy pre mladých dospelých dobíjajú už nie len Ameriku, ale postupne si získavajú knižných nadšencov z celého sveta.

Bola raz jedna Twilight sága


Keď sa opýtate hocijakej dnešnej čitateľky či čitateľa, čo ich priviedlo k tomu znovu čítať odpoveď je jasná. Harry Potter, Odkaz dračích jazdcov alebo Twilight... Taký najväčší Boom spravila Stephanie Mayerová so ságou, v ktorej sa smrteľníčka Bella zamiluje do Edwarda, ktorý je len tak mimochodom upír. Davy fanúšikov na seba nenechali dlho čakať. Vďaka takejto popularite bolo filmové spracovanie a mnohí fanúšikovia, ktorí sa nemohli dočkať poslednej časti na filmových plátnach siahli po knihe. Áno aj tak sa dá začať znova čítať a aj tak niektorí, ktorí knihu nikdy neotvorili začali vnímať čítanie ako príjemné odpútanie sa od okolitého sveta.
Aj Twilight sa raz zunuje a nároky čitateľov boli vysoké. Popravde mnoho nových autorov, čo s písaním nemajú žiadne skúsenosti, ale aj autori, ktoré preferujú úplne iné žánre začali písať knihy pre mladých dospelých. Skrátka hit je hit.
A ono to nebol zlý ťah. Už tu neboli len upíri a vlkodlaci, pribudli nesmrteľní, cestovanie časom, čítanie myšlienok či mágia a čarovanie... Všetko podotýkam v trilógiách, ságach, tetralógiách...

Čo nás na čítaní týchto kníh fascinuje? 


 1. niečo absolútne nereálne - upír či vlkodlak, čary, moc, čítanie myšlienok to všetko zahŕňajú tieto knihy a my obyčajní ľudia s obyčajnými vlastnosťami, žijúcimi vo svete tak obyčajnom sa radi utiahneme do sveta fantázie. No nie je super po náročnom dni v škole či práci sadnúť si ku knihe, ktorá nám ponúka svet plný úplne iných problémov svet plný úplne iných tvorov. Svet fantázie.
 2. zakázaná láska - zakázané ovocie najviac chutí. Ona smrteľníčka, on vlk meniaci sa na človeka len v lete kedy ortuť teplomera dosiahne viac stupňov Celzia. Nemôžu byť spolu a predsa sa milujú a chcú preťať kliatbu, prelomiť všetko zlé len aby boli spolu. Sledovať rozvíjajúcu sa lásku od úhlavných nepriateľov alebo naopak najlepších priateľov od detstva.
 3. školské prostredie - všetci sa radi vrátime do čias v škole, aká bola prvá pusa, profesori, ktorí liezli na nervy, obľúbení či neobľúbení študenti. 
 4. obálka - no nie sú niektoré naozaj nádherné? Ale určite nesúdte len podľa obalu. Niektoré knihy sú totiž naozaj krásne aj napriek otrasným obálkam.
 5. série - to že kniha neskončí happy endom je úplne super, pretože sa zažeriete do deja natoľko, že jednoducho bažíte, ako bude príbeh pokračovať. Počítame dni mesiace, len kedy naša obľúbená kniha vyjde na povrch zemský. 
 6. film - filmové spracovania bývajú odlišné od knihy, pretože sa určite celý dej nedá sformulovať do jedného celovečerného filmu. Prečítam knihu pozriem film a som šťastná že som to urobila v tomto poradí.

A teraz vám predstavím zopár kníh, ktoré sa určite oplatí čítať

upíri                                                                     dystópia
Vlci                                                                      mágia
Anjeli                                                                   nesmrteľnosť
mimozemšťania                                        fantasy svet v stredoveku

a mnoho mnoho ďalších....


7 komentárov:

 1. něco na tom asi bude... :) Taky si začínám totiž všímat, že se mi poličky v pokoji začínají plnit knihami YA... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kupodivu pro mě zlomovým YA bodem nebyla Twilight sága (přiznám se bez mučení, že jsem ji ani nečetla:D).
  Řekla bych, že si ty hlavní body, díky kterým je pro mě tato literatura tak atraktivní, naprosto vystihla, takže skvělý článek;)

  P.S. Je vtipný, že jsem na podobné téma včera odevzdala i jednu ze svých pololetních prací na češtinu:D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. kacennnka čo sa týka poličiek musím si zriadiť ďalšiu keďže už knihy nemám kde dávať a ja ich potrebujem mať na očiach....

  annejude máš šťastie v nešťastí nepoznať Belu to je čisto technický pôžitok... občas je tupá ako baka :D :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. :D trefa do čierneho, aj mňa k YA dostala Twilight sága, keď som o nej začala zisťovať viac tak som narazila na kopu ďalších super kníh ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Přiznávám, jako první bylo na poličce Stmívání, od té doby se ale knihovna dost rozšířila a rodiče mi právě slíbili pár nových poliček. (Taky už se nemůžou dívat, jak se knížky válí všude po pokoji!)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pro mě byl zlomový okamžik čtení Mediátora a to už ani nevím, kolik mi bylo. Od té doby jsem začala tíhnout k YA knihám :)

  A o knihovničce mi ani nemluvte, já už to nemám kam dávat.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. U mě taky Stmívání... A následně Vampýrská akademie.
  Já sice na knihy už přestávám mít místo, ale nemám už volné zdi, kam by se nové poličky vešly! Budu s tím muset něco udělat :D

  OdpovedaťOdstrániť