pondelok 4. apríla 2011

RECENZIA : Nádherné tvory Kami Garcia & Margaret Stohl


 • originálny názov : Beautiful Creatures
 • počet strán : 456
 • predbežný dátum vydania na Slovensku : 19.4.2011

Anotácia : Na Jacksonovej strednej škole v Gatline sa zastavil čas. Mestečko žije spomienkami na zlatý vek otrokárskeho Juhu. Všetko nasvedčuje, že druhý ročník prinesie Ethanovi Watovi len ďalšie sklamania a nudu. Ani doma to nemá ružové. Nedávno mu zomrela mama, otec sa uzavrel pred svetom a z pracovne vychádza len na raňajky a zásadne v pyžame. Ethan je rozhodnutý zmiznúť z tohto Bohom zabudnutého kraja hneď, ako to bude čo len trocha možné.
No zrazu sa odvšadiaľ začne ozývať neznáma pieseň, sny takmer nerozoznateľné od skutočnosti sa vracajú čoraz častejšie a krásne čiernovlasé dievča z týchto snov sa jedného dňa objaví priamo pred bránou gatlinskej strednej školy.
Lena Duchannesová je neter miestneho vydedenca Macona Ravenwooda. Je iná ako ostatní, i keď zúfalo túži žiť ako obyčajné dievča. Snaží sa utajiť svoje schopnosti aj kliatbu, ktorá už celé generácie prenasleduje jej rodinu, no niečo také sa nedá navždy skryť ani v zarastených záhradách, kalných močiaroch a spustnutých cintorínoch hlbokého Juhu. Lenin príchod rozvíri stojaté vody Gatlinu. Čelí nielen rodinnej kliatbe, ale aj predsudkom starousadlíkov, ktorí sa bránia všetkému, čo sa vychyľuje zo zabehaných pravidiel. Ethan si postupne začína uvedomovať, aké silné puto ho k Lene viaže. Snaží sa ju chrániť pred útokmi spolužiakov, no uchrániť ju pred rodinnou kliatbou bude oveľa ťažšie.


Dej :

Dej sa odohráva v malom nudnom mestečku Gatlin. Prečo je nudné? No žijú tu stále tí istí ľudia už celé generácie a ak niekto nový o toto mestečko zakopne, čo najrýchlejšie sa snaží zutekať. Už 100 rokov rovnaký kolobeh mesta, rovnaká nuda, nič čo by stálo za reč.
Ethan Wate je chlapec, ktorý túži z tejto diery čo najrýchlejšie vypadnúť. Niet sa čo čudovať. Život sa s ním z rovna nepáral. Matka mu zomrela, otec od jej smrti, je stále zavretý v izbe a píše dáky beznádejný román a nevytiahne z nej ani päty a nezakopne ani o Ethana. Wu-du teta Amma, žena ktorá má v každom kúte domu nejakú flaštičku s rôznymi gebuzinami od výmyslu sveta a majú fungovať proti " negatívnym silám", sa o Ethana stará.
Všetko je stále rovnaké, až kým jedného dňa nenastúpi do školy jedno dievča. Čierne vlasy, zelené oči, zvláštny náhrdelník plný gíčov, s denníkom a popísanou rukou, k tomu pohľadom rozbité okno a tá najhoršia vec , že žije u starého Ravenwooda. No niečo nepredstaviteľné pre obyvateľov mesta. Niet sa čo čudovať, že na toto dievča vrhne mestečko svoj pohľad. Jej meno je Lena a len tak mimochodom sa stále objavuje v Ethanových snoch. Každú noc ten istý sen a každé ráno nepredstaviteľný des a spamätávanie sa z toho. Leniným nastúpením do školy začína už Ethan úplne blázniť, lebo počuje dokonca aj pieseň.
Samozrejme celé mesto berie Lenin príchod ako zlý žart. Nikto ju nemá rád, všetci ňou opovrhujú a snažia sa ju vymaniť z mesta. Jediný, kto za ňou behá ako mopslík je Ethan. Po dlho presviedčaní, že on jej nechce ublížiť a je iný ako ostatok mesta prezradí mu tajomstvo, ktoré sa s ňou tiahne od kedy sa narodila. A tak začínajú spolu odhaľovať, aj napriek všetkým prekážkam, minulosť aby vyriešili budúcnosť. Najprv čudný, starý medajlón, odhaľovanie tajomstva zamilovaného páru počas občianskej vojny ( áno Sever proti Juhu ) a nakoniec svet zaklínačov. Pretože sa blížia Lenine 16- ste narodeniny musí si vybrať medzi temnom alebo svetlom. Ale môže si to naozaj vybrať? Čo ak je už všetko predurčené? 

Moje pocity :

Dej je zaujímavý, miestami sa nič nedeje, no tam kde to najmenej očakávate zjaví sa akcia. Ethan ( možno je to len môj skromný názor ) je typ chlapca, ktorý sa v určitých momentoch správa ako typický chlap a v určitých momentoch akoby bol ženská. Lena detto. Možno je to tým, že knihu písali dve autorky, možno tým, že som čítala asi prvú knihu kde bol hlavný hrdina chlapec. Páčili sa mi ako boli kapitoly rozdelené podľa dátumov, aby sme vedeli kedy bude mať Lena tých sladkých 16 rokov. Osobne sa mi strašne páčila postava Ridley... Taká drzaňa drzá, zlá, neskutočné zlá. Tá sa im vykresliť jednoducho podarila. A tri staré, senilné babky s ktorými chodil Ethan do kostola majú super hlášky. A veľmi sa mi páčilo to, že kniha bola prerývaná útržkami minulosti. Celkovo tá história bola veľmi pekne romanticky opísaná.

Spomínala som dve autorky. tou prvou je Kami Garcia je veľmi poverčivá ( ako postava Amma ), a ako každé južanské dievča so štipkou sebaúcty aj ona rada pečie koláče z vlastného cesta. Má príbuzné medzi dcérami americkej revolúcie, ale dosiaľ sa nezúčastnila ani na jedinej rekonštrukcii.
Margareth Stohl sa od pätnástich dostávala z problémov ( podobnosť s Lenou čisto náhodná ) tým, že večne niečo písala. Navrhla viacero obľúbených počítačových hier – preto sa jej dva orly bielohlavé volajú Zelda a Kirby.

Podľa  všetkého by malo byť v sérií celkom 5 kníh a dokonca vo svete má táto kniha dosť veľký ohlas, preto boli už aj odkúpené práva na natočenie filmu.


PS :Pieseň, ktorá sa v knihe objavuje naozaj aj existuje vypočujte si ju.Ďakujem Ikaru za poslanie reading copies Nádherných tvorov !!!


">

7 komentárov:

 1. zaujimave... este som necitala roman pisany z muzskeho pohladu, mozno toto bude, moj prvy? :)
  radka

  OdpovedaťOdstrániť
 2. este som ju nedocitala, no uplne som si tu knizku zamilovala :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja som si ju kupila davnejsie :D . a strasne sa mi paci :D .. a musim povedat ze hklavne kolitejto recenzii som si ju kupilaa :D .. dikii :D ..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. to ma veľmi teší, že sa ti páčila :) čo chvíľa vychádza druhý diel Nádherná temnota http://www.kniznyweb.sk/jnp/cz/citatelia/vyber_knih/katalog/data-tituly-N-NAD-Nadherna_temnota__Kniha_prekliatych_zaklinacov_2_.html

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Inak na Slovensku vyjde aj 3. časť? Tie prvé dve sú skvelééé

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. pravdepodobne nie...ale podľa mňa keď vyjde film vydavateľstvo by to mohlo risknúť...

   Odstrániť
 6. Tato kniha patri k mojim oblubenym, len dost ma mrzi ze aj ked uz je aj po filme tak nevydaju trojku v sk :/ a inac neplanuju natacat aj dvojku :)) ??

  OdpovedaťOdstrániť