nedeľa 26. augusta 2012

RECENZIA : Goliáš Scott Westerfeld


  • originálny názov :  Goliath (Leviathan, #3)
  • počet strán : 448
  • vydané v CZ : Knižní klub 2012
  • kúpiť 
anotácia : Třetí, závěrečný díl trilogie o dobrodružstvích statečné skotské dívky Deryn Sharpové, které v převlečení za chlapce čelí na palubě vzducholodi Leviatan nejen úkladům nepřátel, ale i úkladům tajné lásky k Alekovi, mladičkému dědici habsburského trůnu. Alek a Deryn se znovu ocitli na palubě Leviatanu. Vzducholoď dostala rozkaz vzít na palubu pozoruhodného cestujícího. Geniální, ale zároveň napůl šílený vynálezce tvrdí, že sestrojil mocnou zbraň jménem Goliáš, která dokáže v jediném okamžiku ukončit válku. Na čí straně však objevitel ve skutečnosti stojí? Během této přísně tajné mise Alek konečně odhalí skutečnou totožnost Deryn. Není to však její jediné tajemství. Deryn totiž chová k dědici habsburského trůnu něžné city. Alek se musí odhodlat k dalšímu kroku, na němž závisí všechno – jeho trůn, naplněná láska k prosté, ale statečné dívce i zničení velkého evropského města.

Moje pocity :

Túto knihu som prečítala cca pred dvoma mesiacmi a nejak som sa pozabudla v recenzií. Prebehlo ale aspoň dostatok času, aby som si v hlave mohla vlastne premyslieť prečo som bola taká sklamaná. Scott Westerfeld sa mi vpísal do pamäti ako autor, ktorému steampunk v písaní jednoducho sadne. Čítala som od neho aj dystópiu, teda prvý diel zo série Škaredí ( mimochodom podľa tejto série väčšina z vás autora pozná ), ale dej ma jednoducho nechytil tak ako táto séria. Leviatan ma upútal tým, že kniha obsahovala naozaj vydarené ilustrácie Keitha Thompsona. Ja viem hanba mi, ale uznajte kedy ste naposledy videli v knihe ilustrácie? Tým to však neskončilo. Objavila som v sebe nadšenca pre steampunk. Leviatan nebol síce úplne dokonalý no ďalšia kniha ma strhla - nekompromisne. Druhý diel Behemót bol pompézny, úžasný a myslím, že sa nedá dokonalo opísať pocit po jeho prečítaní. No dobre bola som unesená, pretože kniha bola dokonalá. Takže krížik v kalendári som si urobila hneď, čo sa zjavil dátum vydania tretieho dielu s názvom Goliáš. A magická chvíľa otvorenia knihy sa blížila a ja som sa strašne tešila. No to bola buď chyba, alebo Westerfeld zmäkol. Asi to bude tá druhá možnosť.

Ako už z anotácie vyplýva, príbeh pokračuje na lodi Leviatan. Tentoraz sa objavuje na lodi geniálny no šialený vedec. A kto by to čakal, že tam autor zakomponuje Teslu? A dovtedy sa mi dej páčil. Potom to už išlo dole vodou. Ja mám rada romantiku medzi dvoma postavami v deji. Naozaj sa mi páči, ale jednoducho v tejto knihe mi to nesmierne vadilo. Ja som chcela brutálnu akciu, nálety a spúšť a potom ešte bomby a streľbu a všetko čo k tomu patrí. No tu prevládli nad všetkým citové väzby postáv Aleka a Deryn. Vlieklo sa to od odhalenia Aleka, že Dylan nie je v skutočnosti Dylan, ale ženská jak lusk a potom miešanie toho, ako sa môže obyčajné dievča zaľúbiť do dediča Habsburského trónu. Ďakujem za "svetlé" chvíle v Rusku a ďakujem za Teslu vykresleného ako absolútneho šialenca. Nepokazil to ani novými strojmi či opäť nechutne zvráteným darwinovským bytostiam. Trošku viac problémov by nezaškodilo, aby nešlo všetko tak hladko. Aby som nebola úplne kritická, vedľajšie postavy ako Volger, Malone či Villa boli absolútne úžasné. No aj tak som čakala viac... Bolo to priemerné. Kým Behemót mi vliezol pod kožu, tu to bolo ako prechádzka ružovou záhradou.

Preto sa hlásim k tej polovici ľudí, ktorí sa myslia, že Westerfeld zmäkol. Akoby si prispal tak v štvrťke knihy a zobudil sa až ku koncu a snažil sa ako tak zachrániť, čo zvrzal. Ako séria palec hore ale ako posledný diel sklamanie. Séria Leviatan naozaj stojí za prečítanie, no na jej konci nečakajte žiadne fanfáry. Bolo to decentné ukončenie. Ó a aby som nezabudla Keith Thompson je úplne úžasný. On vám nakreslí aj nemožné. To čo si absolútne neviete predstaviť tu máte predostreté v krásne ilustrácií a keď si spätne čítate opis danej udalosti alebo stroja, čohokoľvek, na obrázku je každý detail v dokonalej kráse.

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára