streda 16. novembra 2011

RECENZIA : Ty proti mne Jenny Downhamová


  • originálny názov : You against me
  • počet strán : 272
  • vydané na SK : Ikar 2011
  • kúpiť
anotácia : Ak niekto ublíži tvojej sestre a si aspoň trochu chlap, pomstíš sa, však? Keď Mikeyho sestra vyhlási, že ju napadol chlapec, jeho svet sa začne rozsypávať.
Ak tvojho brata obvinia zo závažného zločinu, no tvrdí, že to nespravil, obhájiš ho, či nie? Keď z trestného činu obvinia Ellinho brata, jej svet sa začne rozuzľovať.
Keď sa Mikey a Ellie zoznámia, zrazia sa dva svety...
Kniha o ťažko skúšanej láske v rôznych podobách: súrodeneckej, rodičovskej, medzi mladými ľuďmi z rozdielnej spoločenskej vrstvy. Čo je silnejšie: láska, alebo pomsta? Ako sa rozhodnúť, keď proti sebe stoja vaši najdrahší?

Dej :

Mickey žije nie práve v dokonalej rodine. Chodí do práce aby uživil večne opitú matku, malú sestričku o ktorú sa musí denno denne starať a nahrádzať jej starostlivého rodiča a napokon milovanú staršiu sestru Karyn. Keď sa Karyn pozrie do očí, vidí len bolesť a cíti potrebu pomsty chalanovi, ktorý ju znásilnil. Kvôli tomu sa Karyn bojí už 2 týždne vyjsť z domu a prosí Mickeyho, aby jej pomohol.

Elliena rodina je úplný opak tej Mickeyho. Bývajú vo štvrti, kde sú rozostavané samé drahé vily a majú všetko po čom túžia. Ellie je vzorná študentka a čaká na príchod svojho milujúceho brata Toma, ktorý dva týždne strávil v base za znásilnenie neprávom.

Čo ale tieto dve rodiny spája, nie je len osudný večer kedy Karyn znásilnil Ellien brat Tom. Mickey a Ellie sa totiž do seba zamilovali. Z nevinného ťahania informácií jeden od druhého, kedy sa snažia zistiť, čo sa v tú noc naozaj stalo sa zrodí láska. Blíži sa súd a Karyn si stojí za svojím tvrdením, no Tom zasa tvrdí že Karyn klame a ona sama sa mu vrhla do postele. Kto má pravdu a na akú stranu sa postaviť? Brat ochraňuje sestru a sestra ochraňuje zasa brata.

Vzťah medzi tak odlišnými svetmi a predsa tak blízkymi, je dych berúci. O súrodenecký a  rodičovských vzťahoch, o zakázanej láske a o pochopení toho, čo je v živote skutočne dôležité. Prečo je všetko zdanlivo jednoduché, tak strašne zložité a prečo je rozhodovanie niekedy až príliš bolestivé, aby sme rozsudok mohli vyriecť skôr než niekomu ublížime. Láska alebo pomsta? Rodina alebo životná láska? Pravda či lož? Prečo si občas musíme vybrať, na ktorú stranu sa postavíme...

Moje pocity :

Jenny Downhamová napísala strhujúci a veľmi dojímavý príbeh, ktorý sa dovolím si povedať, môže udiať v ktorejkoľvek rodine. Dej je písaný v 3. osobe a sústredí sa striedavo na obe hlavné postavy ( Mickeyho a Ellie ). Charaktery boli vykreslené prirodzene, počas deja otvárali pekne svoje vlastnosti či emócie, pričom som mala pocit, akoby autorka rozprávala skutočný a smutný príbeh zo susedstva.

Opisy boli v celku jednoduché, ale za to emočne vyčerpávajúce. Keď som začala knihu čítať, neodtrhla som sa od nej, až kým som neprevrátila poslednú stránku. Prežívala som s postavami všetky ich kroky. Od prvých nežných stretnutí, až po neriešiteľné situácie a neprávosti, ktoré sa diali. Musím uznať, že táto kniha je podľa môjho názoru asi najlepšia, čo som tohoto roku vôbec čítala.

Z knihy som unesená a myslím, že nie som jediná. Mnoho čitateľov túto knihu vychválilo do neba a po jej prečítaní sa vôbec nečudujem. Kvalitný dej, kvalitné postavy a ešte kvalitnejšie písanie Jenny Downhamovej nenechá nikoho chladným. Knihe preto dávam 5 mesiačikov a zaraďujem ju do poličky obľúbených kníh.

Ak si chcete prečítať zopár strán tejto úžasnej knihy na bux4u nájdete až 19 stranovú ukážku.


1 komentár: