štvrtok 27. marca 2014

RECENZIA : Iba jeden deň a Iba jeden rok Gayle Formanová


 • originálny názov : Just One Day
 • počet strán : 344
 • vydané na SK : 2013 Ikar
 • kúpiť
anotácia : Keď čerstvá maturantka Allyson, dievča z dobrej americkej rodiny, stretne počas výletu do Európy na netradičnom pouličnom predstavení Shakespearovej hry Večer trojkráľový bezstarostného holandského herca Willema, poriadne to medzi nimi zaiskrí. A keď ich osud na druhý deň znovu zvedie dohromady, Allyson urobí niečo nečakané a úplne bláznivé: zmení svoje cestovné plány a vyberie sa s Willemom do Paríža. Po jedinom spoločne strávenom dni a noci sa iskra rozhorí a horí jasným plameňom... až kým sa Allyson nezobudí a zdesená nezistí, že Willem je preč a s ním nielen jej drahé hodinky, ale aj sny o veľkej láske.Za jediný deň sa Allysonin život prevráti naruby. Pred ňou je rok sebaobjavovania – ako poslušná dcéra podľa priania rodičov nastúpi na vysokú školu a pripravuje sa na budúce povolanie. Plná nezodpovedaných otázok a pochybností sa počas prázdnin vydá na cestu po odpovede – a to rovno do Paríža. Uniká pred životom plným obmedzení, aby našla skutočnú vášeň, a možno dokonca aj pravú lásku. Veď tak nejako to písal aj sám Shakespeare, nie?


 • originálny názov : just one Year
 • počet strán : 352
 • vydané na SK : 2014 Ikar
 • kúpiť
anotácia : Keď sa Willem preberie z bezvedomia, netuší, kde je – v Prahe, v Dubrovníku alebo doma v Amsterdame? Francúzsky lekár mu ošetril ranu na hlave, ale Willem utŕžil aj inú, ktorú navonok nevidieť, napriek tomu bolí. Mladý Holanďan je zase sám a naliehavo potrebuje nájsť dievča, peknú Američanku, ktorú pomenoval Lulu, lebo jej pravé meno nepozná. Strávili spolu čarovný deň v Paríži a niečo na tom dni – alebo dievčati – núti Willema položiť si otázku, či im nie je súdené zostať navždy spolu. Opäť sa vydáva na cesty, blúdi od Mexika až po Indiu a dúfa, že to dievča ako zázrakom znovu stretne. Ale keď mesiace plynú a Lulu mu stále uniká, Willem začína pochybovať, či ruka osudu je naozaj taká silná, ako si myslel... A čo na to geniálny dramatik Shakespeare, ktorý mladú dvojicu najprv spojil, potom rozdelil a napokon v rozhodujúcej chvíli opäť zasiahol do ich života? Romantické, emotívne pokračovanie románu Iba jeden deň je príbehom voľby a náhody či „nehody“, ale aj šťastia, ktoré môžeme nájsť, keď sa voľba skríži s náhodou.Moje pocity :

V deň keď Gayle Formanová ohlásila príchod ďalšej knihy, som bola naozaj milo prekvapená. Jej kniha Ak zostanem a pokračovanie Where She Went, patria medzi moje obľúbené a mám rada jej štýl písania. Dokáže urobiť z príbehu niečo viac. Vmiesi do neho dušu, emócie a na oko klišoidný príbeh, je zrazu niečím výnimočným. Tak to bolo aj pri knihe Iba jeden deň a pokračovaním Iba jeden rok.
Podľa anotácie to vyzerá naozaj na obohratý príbeh, no zdanie klame. Toto predsa napísala Formanová. Toto sa musí vymykať akejkoľvek tuctovej romanci.
Allyson je postava, ktorá životom pláva na prízkaz rodičov. "Vyštuduješ toto, predmety si vyberieš takéto, obliekaj si hento..." Poslušné dievča, ktoré je na výlete v Európe. A horská dráha jej života môže začať.
Willem je pouličný herec, ktorý je raz tu a raz zasa tam. Žije si svojrázny život. A zrazu sa ich cesty nečakane stretajú. Allyson urobí v svojom živote obrovský škrt, kedy opantaná príťažlivým Willemom, úplne sama, prežije jeden deň v Paríži. Avšak po nádhernom dni prichádza facka. Willem zrazu nie je.
Iba jeden deň opisuje Allyson, ako zrazu dôveruje jedenému chlapcovi, ktorý za záhadných okolností zmizne. Allyson ho hľadá, snaží sa vypátrať čo sa s ním stalo a pritom objavuje samú seba. Iba jeden deň je jej kniha, jej cesta a jej myšlienky. Ukazuje pohľad na to, akým životom žije a prediera sa cez škálu emócií, ktoré v nej Willem nechal.

"Zelené stromy na pozadí oblohy počas jarného dažďa a obloha zvýrazňujúca jarné stromy ponorené v tme. Červené kvety ako bodky vo vetre a zem sfarbená do červena po bozku."

Kniha Iba jeden rok je pokračovaním a zároveň spestrením celého príbehu dvoch odlišných ľudí, ktorí si k sebe hľadajú cestu. Tento príbeh je prerozprávaný z pohľadu Willema, ktorý si po nehode nepamätá nič a až postupom času sa zliepajú kúsky skladačky toho dňa. Ani jedna z postáv netuší, čo robí a kde je tá druhá, ale intenzívne to v myšlienkach preberajú. Tieto knihy sa dajú úplne s prehľadom čítať aj oddelene, ale určite z toho bude väčší pôžitok, ak si prečítate obe.


Formanová napísala jeden príbeh z dvoch pohľadov a ako jedenej z mála autoriek, to vyšlo neskutočne dobre. Každý kúsok z jednej aj druhej knihy, do seba zapadol. Stavím sa, že keby som to čítala hoci aj opačne, užívala by som si to rovnako. Ten príbeh som jej jednoducho zožrala aj s topánkami. Obe postavy prepracovala do detailu. Pohrala sa s charaktermi, pocitmi postáv a reálne opísala hľadanie v kope sena.  Všetky možno aj banálne situácie v prvej knihe, kedy som myslela, že to mohla autorka kľudne vynechať, dávali zmysel v tej druhej.

Voda prudko narážala na breh. Arabské more. Atlantický oceán. Dva oceány medzi nami. A stále to nestačilo.

Kým príbeh Allyson bol spočiatku odohrávaný na jednom mieste a až potom postupoval dobrodružným hľadím, ten Willemov, bol od začiatku plný cestovania z jedného miesta na druhé a až ku koncu si našiel miesto kde ostal. Z toho vyplýva, že tieto postavy boli tak odlišné, až sa ich odlišnosti museli spojiť. Takto si ja predstavujem dokonalý romantický príbeh. Formanová vie aké je dôležité, aby boli postavy ako opačné póly magnetu, aby bol dej čitateľovi príťažlivejší.
Kým pri prvej knihe som nad koncom žasla, pri tej druhej som ani nedýchala. Aj v tomto prípade musím Formanovej opäť tlieskať, pretože to, ako ukončila príbehy týchto ľudí, bolo k spokojnosti všetkých. Ukončila to tak, aby si každý domyslel čo bolo ďalej a bolo to veľmi jemné a otvorené natoľko, aby to ostalo správne romantické. Samozrejme Willem z týchto kníh vyšiel ako absolútny víťaz, pretože ho autorka vyniesla svojimi love faktormi až nad oblaky.
Skrátka Formanová ma opäť presvedčila, že jej knihy stojí za to chytiť do rúk. Zaručujem, že sa od nich nepohnete, kým ich nedočítate.

Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu Ikar. Knihy si môžete kúpiť tu.

3 komentáre:

 1. Knižka sa mi veľmi páčila .) no neviem či si prečítam aj Willemov pohľad :/
  Pekná recenzia

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Momentálne čítam túto knihu, mám ju vypožičanú z knižnice. Je celkom fajn :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Súhlasím, milujem túto knihu! Veľa mi dal, lepšia ako všetky životné dobré poučenia do života od starých mám ;)
  Ale tiež váham, či by som si mala prečítať Willemov pohľad... :)
  Veľmi ma dostala tá časť ako si čítali Shakespeare. Raz by som to sama chcela skúsiť. Čo vy na to?

  OdpovedaťOdstrániť