pondelok 27. júna 2011

RECENZIA : Drozdajka Suzanne Collins


  • originálny názov : Mockingjay
  • počet strán : 293
  • vydané na SK : 2011anotácia : Ani v záverečnej časti trilógie Hry o život nie je autorka Suzanne Collinsová k svojej hrdinke milosrdná. Naopak, Katniss Everdeenová prežíva najťažšie obdobie svojho života. Hoci z Hier štvrťstoročia ako-tak vyviazla so zdravou kožou a mama so sestrou sú v bezpečí, jej starosti sa ešte neskončili. Sídlo zrovnalo so zemou Dvanásty obvod, zahynuli tisíce ľudí. Katniss pripisuje vinu za ich smrť sebe. Peeta Mellark, jej partner z Hier, zostal v rukách nepriateľov, ktorí ho kruto mučia. Na čelo odboja sa postavil Trinásty obvod, aj keď len donedávna sa o jeho existencii takmer nič nevedelo. 
Vojna prináša obete na obidvoch stranách, rozdiely medzi dobrom a zlom sa čoraz viac stierajú. Víťazstvo sa síce prikláňa na stranu rebelov, no koniec je stále v nedohľadne. Krviprelievanie môže zastaviť iba Katniss. Ak chce zachrániť Peetu, zabrániť ďalšiemu mareniu životov, poraziť Sídlo a nenávideného prezidenta Snowa, musí sa znova chopiť roly drozdajky. Opäť zisťuje, že o svojom osude nerozhoduje sama, ale do istej miery sa stáva nástrojom v mocenskom súboji. Ešte stále nevyriešila dilemu, ktorému z dvoch najbližších priateľov patria jej city...

Dej :

Žije. Katniss prežila dvoje Hry o život. Vyslobodili ju zo Sídla, ale Peeta tam ostal. Katniss kráča v ruinách 12. obvodu, mrví prach mŕtvych, pozerá ako jej domov zbombardovali mierotvorcovia. Skaza, smútok, depresia a neskutočný žiaľ. Teraz má domov s rodinou a Galeom v 13. obvode. Ten riadi Coinová prezidentka a neúprosná rivalka Snowa. 13. obvod všetci pokladali za miesto, kde určite nikto neprežil, Snow ho predsa zničil. No opak je pravdou, pretože 13. obvod žije až príliš. Od zbombardovania tohto obvodu tu totiž rebeli vybudovali doslova mesto pod zemou. Všetci tu čakali iba na to, kedy konečne vypukne aspoň malý nepokoj, aby mohli vyburcovať vzburu. Tá iskra je Katniss a teraz je na jej pleciach rozhodnutie stať sa Drozdajkou. Má byť niečo ako symbol vojny. Ľudia z obvodov ju chcú vidieť, prajú si aby bola práve ona tá, ktorá dovedie vojnu k víťazstvu. No chce to skutočne aj ona sama? Nenávisť voči Snowovi sa stupňuje s narastajúcou sa vzburou obvodov. Zachrániť Peetu, vyburcovať ľudí z obvodov k bojom, zvrhnúť Snowa a znova nastoliť mier. To sú základné ciele, ktoré drozdajka musí pomôcť uskutočniť. Napínavá posledná časť trilógie Hry o život vám dá odpoveď na všetky doterajšie otázky.

Moje pocity :

Colinnsová je majster v dystopickom svete. Každá kniha z trilógie je dokonale napínavá, postavy, ktoré sa vám vryjú do pamäti . Prečo teda prečítať túto knihu? Ak ste čítali predchádzajúce dva diely, po tomto vám spadne sánka minimálne ako mne. Ak ste ešte nesiahli ani po jednej časti tejto vynikajúcej trilógie, hovorím vám : " CHYBA!!!!!!!!!!" V knihách sa objaví množstvo postáv, ktoré si jednoducho obľúbite, situácie, ktoré vás rozosmejú alebo naopak rozplačú, či nahnevajú. 


Katniss je už žena. Už nie je dievčatko, ktoré nastúpilo na prvé Hry o život. Život ju naučil, že sa nesmie báť. Zrelá žena, ktorá presne vie čo chce a chce to dotiahnuť do konca, aj keby jej mala hroziť smrť, ktorej sa tak či tak nebojí. Mať pred očami situáciu ako zabije Snowa je dostatočná na to, aby svoje ciele uskutočnila. 


Úchvatná séria skončila nie úplne excelentne, no napriek tomu som si ju užila plnými dúškami. Priznám sa, že od Drozdajky som čakala trošku viac a po prečítaní poslednej stránky knihy som ešte dlho rozmýšľala a nevedela som sa zmieriť s tým, že je už koniec. Ani vo sne by mi nenapadlo, že koniec bude taký aký bol a predýchavať plno postáv, ktoré museli zomrieť....Ach jaj!


O tom že Collinsová je perfektná rozprávačka nemusím ani hovoriť a scény, ktoré jedna po druhej prichádzali som čítala s otvorenými ústami. Keď to najviac nečakáte, vtedy BUM a scéna napínavá ako lusk. Poslednému dielu série dávam 5 mesiačikov a dodávam, že táto séria sa právom zaraďuje medzi najlepšie na svete :) a som strašne zvedavá na sfilmované Hry o život. Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára