streda 15. júna 2011

RECENZIA : Kacír S.J. Parrisová


  • originálny názov : Heresy
  • počet strán : 344
  • dátum vydania na SK : 14.6.2011anotácia : Anglicko, rok 1583. Krajina sa zmieta strachom a podozrievavosťou, zároveň je však bezpečným úkrytom pre mnícha na úteku. Giordano Bruno, ktorý hlása prevratné astronomické učenie, uteká pred inkvizíciou pod ochranné krídla Alžbety I. a spriatelí sa s Francisom Walsinghamom, hlavným prenasledovateľom a zaprisahaným nepriateľom katolíckych buričov.
Bruna s tajnou úlohou vysielajú na Oxfordskú univerzitu, do hniezda katolíckeho odboja, kde chce nájsť staroveký rukopis, v ktorom sú obsiahnuté mocné tajomstvá, schopné zničiť kresťanstvo.
Čoskoro ho zatiahnu do intríg akademických kruhov a krážov prekrásnej mladej ženy. Pokojným životom na fakulte však otrasie séria surových, premyslených vrážd, ktoré obviňujú obete z kacírskych myšlienok. V honbe za neúprosným vrahom Bruno v temných uličkách Oxfordu pochopí, že ani múdry človek niekedy nevie rozlíšiť pravdu od lži. Niektorí sú však pre ňu ochotní aj zabiť...


Dej :

16. storočie, doba inkvizícií, Talinsky kláštor a Giordano Bruno sediaci na záchode so spismi Erazma Rotterdamského. Brunov koníček je odhalený a posielajú na neho inkvizítora. Čítanie zakázaných kníh nie je práve ideálnym nápadom v tejto dobe, pretože cenzúra to jednak nedovoľuje a po druhé pravidlá sa nesmú porušovať. 
Kacír Bruno po odhalení uteká z Talianska a dostáva sa do Francúzska, kde sa zapáči kráľovi Henrichovi III. No ani tam nie je v bezpečí, minulosť ho doháňa a dostáva sa do Anglicka kde kraľuje Alžbeta I..
V Anglicku je pápeženský katolicizmus prísne trestaný a nikto sa nesmie prehrešiť voči kráľovnej. Ak sa tak stane, ten ktorý sa postaví chrbtom ku kráľovnej je odsúdený do vyhnanstva, kruto mučený alebo odsúdený na smrť.
Ľudia si však vždy nájdu dáku cestičku a tí čo sú spriaznení s pápežom zakladajú tajné spolky.
Bruno prahne za poznaním, je presvedčený o svojich predpokladoch o vesmíre či dokonca Bohu. Keďže chce nové poznatky a nestratil záujem o svoj koníček čítať zakázané knihy, miery rovno na Oxfordskú univerzitu, kde chce v miestnej knižnici nájsť knihu istého egyptského mudrca a dozvedieť sa viac o tajoch astronómie. Zastiera to debatou s dekanom Underhillom. No v deň jeho príchodu za záhadných okolností zomiera zástupca dekana. Bruno je presvedčený o vražde a nedá sa dekanom zmiasť. Ten ho tlačí, aby vraždu označili ako nešťastnú náhodu, až kým sa neobjaví ďalšie telo. To už ho sám prosí, aby Bruno vyriešil túto záhadu a vystopoval páchateľa.
Tajné šifry, vraždy podľa mučeníkov a aké tajomstvá skrýva krásna a inteligentná dcéra dekana? Všetko do seba začína zapadať a nielen Bruno je v nebezpečenstve. Ako sa z toho Bruno vymotá a či nájde pravdu si môžete prečítať aj vy.


Moje pocity :


Priznám sa, že knihu som neprečítala ani zďaleka naraz. Štvrť knihy ma dokonca nudil natoľko, že som ju odložila na čas do poličky a vlastne aj preto dávam jeden mesiačik dole. Milé prekvapenie ma čakalo, keď som ju otvorila na druhý raz a prešla som do prvej vraždy, kedy to začalo byť konečne poriadne napínavé a prevracala som jednu stránku po druhej výraznejším tempom. Pri knihe som sa cítila, akoby sa príbeh odohrával priamo pri mne. Postavy boli precízne prepracované, tak isto aj opisy situácií a veru nejeden nechet bol obhryzený, kým som sa dolúskala ku koncu. Kniha je písaná ľahko a moderne, žiadne starmódne slová, ako sme zvyknutí pri historických knihách. Kacír obsahuje spojenie histórie, záhady a napätia a tým priláka najmä mladých čitateľov. Ak máte radi trilery odporúčam prečítať. Stojí za to.Knihu si môžete zakúpiť napríklad tu.


Ďakujem za poslanie RC vydavateľstvu Ikar !Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára